ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΠαράταση… ζωής πήρε το Ρέθυμνο!

Παράταση… ζωής πήρε το Ρέθυμνο!

Happy end για το Ρέθυμνο στο «θρίλερ»! Ύστερα από ένα ματς-διαφήμιση, η ομάδα του Ζιάγκου έδειξε μεγάλη ψυχή και με πρωταγωνιστές τους Μπαρτ και Χίκι νίκησε στην παράταση 94-93 μέσα στο Λαύριο, ανεβαίνοντας στο 3-12 και διατηρώντας τις ελπίδες της για την παραμονή στην Α1.

Στους 21 πόντους σταμάτησε ο πρώτος, με τον δεύτερο να προσθέτει 19 και να κάνει ιδανικό δεύτερο ντεμπούτο στους Κρητικούς. Από την ομάδα του Σερέλη, που γνώρισε την τρίτη σερί της ήττα και έπεσε στο 4-11, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίνγκλις, ενώ από 16 είχαν οι Λούντζης, Μιλόσεβιτς και Λαμπ.

Πολύ νευρικό ξεκίνημα στο ματς και από τους δύο με το σκορ στο πρώτο τρίλεπτο το 1-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα με καλάθια εκατέρωθεν, αλλά το Ρέθυμνο να διατηρεί το προβάδισμά του (15-18). Στο τελευταίο τρίλεπτο, το Λαύριο ισοφάρισε (20-20), με τον Χίκι να βάζει μπροστά τους Κρητικούς στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-22).

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι έφτασαν στο +9 (20-29). Στη συνέχεια, οι Λαμπ και Ίνγκλις πήραν το Λαύριο από το… χέρι επιθετικά, αλλά η ομάδα του Ζιάγκου διατηρούνταν μπροστά χάρη στον Σιγκούνα (33-37). Μάλιστα, το Ρέθυμνο έσφιξε την άμυνά του και με τους Μπαρτ και Κλάντον ξέφυγε στο +10 (36-46), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-48).

Με μπροστάρη τον Μιλόσεβιτς, το Λαύριο πλησίασε στο -4 (44-48), στο 23’. Ωστόσο, στην αντεπίθεση των γηπεδούχων το Ρέθυμνο απάντησε με τους Ντάνιελς και Χίκι και έτσι ξέφυγε σε μία απόσταση ασφαλείας (47-54), ενώ πήγε ξανά στο +8 (52-60), στο 26’. Η ομάδα του Σερέλη προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά ο Μπαρτ έστειλε τους Κρητικούς στο +9 (58-67), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, το Λαύριο ήταν «ζεστό» στην περιφέρεια και αρχικά μείωσε στο καλάθι (68-70) και με τον Λούντζη να παίρνει… μπρος, πέρασε μπροστά (73-72), στα μισά. Στο επόμενο δίλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με τον Κλάντον να κάνει το 73-74 και τον Χίκι να στέλνει τους Κρητικούς στο +5 (73-78), στο 38’. Ωστόσο, η ομάδα του Σερέλη δεν τα παράτησε και παίρνοντας κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ ισοφάρισε (80-80), στα 48’’. Στα 29’’, ο Σιγκούνας είχε 1/2 από τη γραμμή (80-81), με τον Λαμπ να αστοχεί στη συνέχεια και τον Έλληνα φόργουορντ με μία βολή να κάνει το 80-82, στα 17’’. Ο Ίνγκλις ισοφάρισε σε 82-82 στα 8,2’’, με τον Χίκι να αστοχεί στο τέλος και έτσι το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Πιο αποφασισμένο μπήκε το Ρέθυμνο στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο +4 (82-86), αλλά στη συνέχεια αγχώθηκε, με το Λαύριο να απαντά με ένα 6-0 (88-86), για το δικό του προβάδισμα. Η αντίδραση των Κρητικών ήταν ένα μεγάλο τρίποντο και φάουλ του Μπαρτ για το 88-90, στο τελευταίο λεπτό, με τον Λαμπ να ισοφαρίζει (90-90), στα 35’’. Στα 18,1’’ ήταν ξανά η σειρά του Μπαρτ να μιλήσει και να βάλει μπροστά (90-92) την ομάδα του Ζιάγκου, με τον Λαμπ να αστοχεί σε τρίποντο και τον Χριστοδούλου με 2/2 βολές να κάνει το 90-94, στα 9’’, όπου ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη του Ρεθύμνου που ήρθε με το τελικό 93-94.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 κ.α.,