ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΟλυμπιακός – Προμηθέας 86-59: Νίκη στο… νεφελώδες ΣΕΦ (vid)

Ολυμπιακός – Προμηθέας 86-59: Νίκη στο… νεφελώδες ΣΕΦ (vid)

Το ματς τελικά έγινε. Και ο Ολυμπιακός νίκησε (86-59). Τόσο τον Προμηθέα, όσο και το… νέφος που δημιουργήθηκε στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» από τα καμώματα των φίλων των «ερυθρολεύκων».

Κροτίδες, καπνογόνα και ό,τι άλλο μπορεί να δημιουργήσει σύννεφο, χρησιμοποιήθηκε. Μάλιστα, η αναμέτρηση, κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου, διεκόπη για λίγα λεπτά. Μαζί και συνθήματα για τους… οχτρούς. Και όλα καλά.

Τουλάχιστον η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν πειστική. Λίγες ημέρες προτού μπει στη διαδικασία των πλέι οφ, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Αν μπει δηλαδή, αφού πέρα από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και εκείνη του Ρικ Πιτίνο δήλωσε την απόσυρσή της!!

Με αυτή τη νίκη (και την αφαίρεση βαθμών) ο Ολυμπιακός τερμάτισε στην 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού γνώρισαν την αποθέωση τόσο πριν ξεκινήσει το ματς, όσο και μετά την ολοκλήρωσή του.

Επόμενος αντίπαλος για τους παίκτες του Μπλατ θα είναι ο Παναθηναϊκός, με την έκβαση των αναμετρήσεων να είναι ακόμη άγνωστη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 50-30, 72-48, 86-59.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν.Μπλατ): Πρίντεζης 6 , Βεζένκοφ 9 (1), Μιλουτίνοφ 10 (9 ριμπ.), Παπανικολάου 9 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μάντζαρης 10 (2 τρίπ., 6 ασίστ), Αγραβάνης 3, Μπόγρης 2, Γουίλιαμς-Γκος 7 (1 τριπ., 6 ασίστ), ΛεΝτέι 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Ζευγαράς, Κολοβέρος, Τσέρι 17 (2 τρίπ., 6 ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ.Γιατράς): Κασελάκης 7 (1), Γκίκας 5 (1), Λίποβι 4, Έλις 10, Μπράουν 4, Κατσίβελης 2, Μέιερ 7 (1), Γερομιχαλός 2, Χολ 6, Σανδραμάνης 2, Παρκς 10 (6 ριμπ.).