ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΜεγάλος νικητής ο Άρης στην… Τιτανομαχία με τον Ηρακλή!

Μεγάλος νικητής ο Άρης στην… Τιτανομαχία με τον Ηρακλή!

Τρομερό ματς με ανατροπές και συγκινήσεις στο Αλεξάνδρειο!

Ο Ηρακλής είχε το μομέντουμ για τη νίκη στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Άρης επέστρεψε από το -6 του 38’ και κατάφερε να επικρατήσει 83-78 στην παράταση (73-73 κανονική διάρκεια), πηγαίνοντας στο 3-4 στη Stoiximan Basket League. Από την άλλη, ο «Γηραιός» υποχώρησε στο 1-5.

Μεγάλη εμφάνιση για τους «κίτρινους» έκανε ο Κέλι με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Κλόμπουτσαρ στο ντεμπούτο του να προσθέτει 15π.
Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μέξα ήταν ο Ντάγκλας με 19 πόντους, αλλά παράλληλα υπέπεσε και 10 λάθη!

Εντυπωσιακή αρχή από τον Άρη, με τον Κέλι να μπαίνει πολύ ορεξάτος και να τον στέλνει στο 12-3, στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Ηρακλή να αντιδράσει, όπου μέσα από την άμυνά του και μπροστάρη τον Αγραβάνη έκανε σερί 13-0 για το προσπέρασμά του (12-16) και τη μία βολή του Κάουαν να διαμορφώνει το 13-16 της πρώτης περιόδου.

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο «Γηραιός» στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καταιγισμό έξω από τα 6,75μ έκανε επιμέρους σκορ 3-13, που τον έστειλε αρχικά στο +13 (16-29), ενώ ο Λιντς τον πήγε ακόμη και στο +15 (21-36), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι ανήκε στον Άρη, με τον Κλόμπουτσαρ να παίρνει… μπρος και να τον σπρώχνει σε επιμέρους σκορ 11-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-37).

Με σημείο αναφοράς τον Τζούστον, ο Άρης πήρε το προβάδισμα (39-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους και διατηρώντας το μομέντουμ πήγε στο +6 (47-41), στο 24’. Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε με τον Ντάγκλας, ο οποίος «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια για την ανατροπή (49-50), με τον Κέλι να αντιδρά και έτσι το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους «κίτρινους» στο +4 (60-56).

Ο Κλόμπουτσαρ συνέχισε το ίδιο δυναμικά και στην τέταρτη περίοδο, με τον Άρη να ξεφεύγει στο +7 (65-58), στο 33’. Εκεί, το ματς διεκόπη προσωρινά, επειδή ένας φίλαθλος έχασε τις αισθήσεις του. Η διακοπή κόστισε στους «κίτρινους», οι οποίοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους κάνοντας πολλά λάθη, με τον Ηρακλή να κάνει επιμέρους σκορ 2-15 και να πηγαίνει στο +6 (67-73), στο 38’. Παρ’ όλα αυτά, με τους Κλόμπουτσαρ και Κέλι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (73-73) και αφού είχαν από ένα λάθος η κάθε ομάδα στις τελευταίες επιθέσεις, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ηρακλής εξακολουθούσε να κάνει λάθη και στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, με τους Γουίλιαμς και Κάουαν να στέλνουν τον Άρη στο +9 (82-73), στο 42’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες, με τους «κίτρινους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 κ.δ., 83-78 παρ.