ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΜε άμυνα και... Ολυμπιακό χαρακτήρα!

Με άμυνα και… Ολυμπιακό χαρακτήρα!

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, με τους Ροδίτες να βάζουν δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο 20λεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε την απόδοσή της και πανηγύρισε τη νίκη με 70-59, παραμένοντας στην κορυφή της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Κολοσσός άρχισε με ζώνη την αναμέτρηση προσπαθώντας να μπλοκάρει τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες βρήκαν λύσει, χτυπώντας κοντά στο καλάθι, την ίδια ώρα που ήταν πολύ σοβαροί στην άμυνα. Ο Κολοσσός αντέδρασε, πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ρέντικ και Ρέλεφορντ ήταν τα σημεία αναφοράς του Κολοσσού και το προβάδισμα άλλαξε χέρια, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός έβγαζε νευρικότητα. Η κατάσταση έμεινε έτσι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με τους Ροδίτες να προηγούνται.

Με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει δώσει εντολή η μπάλα να πηγαίνει στον Μιλουτίνοφ, ο Σέρβος σέντερ με κάρφωμα ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 20-22 στο 13’, με τον Ουότσον να απαντάει με δυο δικά του καρφώματα για το 26-26. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 26-29 στο 15’, με τον Σπανούλη να χάνει την μπάλα στην επόμενη φάση, και να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Σαλούστο. Ο Αχόνεν με το μοναδικό τρίποντο του Κολοσσού στο πρώτο μισό ισοφάρισε σε 31-31 στο 17’, με το 1ο ημίχρονο να κλείνει με 35-35 και λάθος ενέργεια του Σπανούλη. Συνολικά οι δυο ομάδες είχαν 2/14 τρίποντα (1/8 ο Κολοσσός και 1/6 ο Ολυμπιακός) ενώ οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν πολύ άστοχοι και στις βολές (8/18 έναντι 14/17 των γηπεδούχων).

Ο Κολοσσός ξεκίνησε με ενθουσιασμό την 3η περίοδο, και με ένα γρήγορο 6-0 έφτασε την διαφορά στο +6 (41-35) υπέρ του με φόλοου του Τσούκου στον αιφνιδιασμό. Κάπου εκεί χτύπησε το καμπανάκι του πρωταθλητή στον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε ασφυκτική την πίεση του στους Ροδίτες, και με ένα δικό του σερί 0-14 ανέτρεψε την κατάσταση, προσπερνώντας με 41-49. Ο Αχόνεν με τρίποντο σκόραρε μετά από 5 λεπτά για την ομάδα του (44-49), και παρά το 4οφάουλ του Μπίρτς η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-55, με τον Παπανικολάου να βγάζει ενέργεια, παίζοντας εξαιρετικές άμυνες. Μοναδικό πρόβλημα η αποχώρηση του Βασίλη Σπανούλη για τα αποδυτήρια στο 29’ , με τον δεξί του προσαγωγό να τον έχει τραβήξει.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου ο Γεωργαλής ευστόχησε σε ένα τρίποντο για το 49-55, αλλά ο γεμάτος ενέργεια Παπανικολάου είχε τις απαντήσεις, και έτσι το σκορ ανέβηκε στο +13 (49-62) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε βάλει για τα καλά τις βάσεις για τη νίκη. Ο Ρέλεφορντ στην μοναδική φορά που ξέφυγε από τις αμυντικές δαγκάνες των παικτών του Ολυμπιακού μείωσε με γκολ-φάουλ σε 59-64 στο 2’08’’, παίρνοντας παράλληλα και το 5ο φάουλ του Μιλουτίνοφ. Ωστόσο ο Λοτζέκσι με τρίποντο στην επόμενη φάση έγραψε το 59-67, με τον Παπανικολάου να τελειώνει το παιχνίδι με γκολ-φάου στα 58’’ (59-70).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70