ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΚυρίαρχος Προμηθέας, «καθάρισε» την ΑΕΚ και ισοφάρισε!

Κυρίαρχος Προμηθέας, «καθάρισε» την ΑΕΚ και ισοφάρισε!

Χάρη στην πολύ καλή του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και την ευστοχία του στα τρίποντα, ο Προμηθέας νίκησε 74-65 την ΑΕΚ στην Πάτρα και έφερε στα ίσα τη σειρά των ημιτελικών των playoffs. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιατρά ο Χολ, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους.

Προβληματική η εικόνα της «Ένωσης», που… έσπασε τα καλάθια (22/62 εντός παιδιάς, 7/29 τρίποντα, 14/21 βολές) και δεν βρήκε λύσεις στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπάνκι ο Γιορκ, με 13 πόντους.

Με 10/21 τρίποντα ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, που δεν επηρεάστηκαν από τα 18 λάθη τους. Τη Δευτέρα στις 19:30 το τρίτο παιχνίδι των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ εμφάνισε υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε 8-4 στο 5’, με τους παίκτες του Προμηθέα να είναι αρκετά νευρικοί και άστοχοι σε αυτό το διάστημα.

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν επιθετικά και για 3 περίπου λεπτά έμειναν δίχως πόντο, με την ομάδα του Γιατρά να ισοφαρίζει με 4 εύστοχες βολές (8-8 στο 8’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την «Ένωση» να προηγείται 13-11, έχοντας πάρει 5 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι και βρήκε πολλές λύσεις επιθετικά για να ξεφύγει με 4 πόντους διαφορά (19-15 στο 12’) χάρη σε σερί 8-0 που έτρεξε.

Οι Αχαιοί διατήρησαν το +4 (22-18 στο 13’), αλλά οι παίκτες του «Δικέφαλου» αφυπνίστηκαν και έκαναν 9-0 για να αντιστρέψουν την κατάσταση (22-27 στο 16’). Με μπροστάρη τον Γιορκ, η ομάδα του Μπάνκι απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (26-33 στο 17’). Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-1, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (36-34).

Η τρίτη περίοδος χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο μισό, κατά το οποίο οι δύο ομάδες ζορίζονταν, αλλά η ΑΕΚ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (44-46 στο 25’), κυρίως χάρη στις λανθασμένες επιλογές των γηπεδούχων.

Το δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου ανήκε ολοκληρωτικά στον Προμηθέα, με τους παίκτες του Γιατρά να παίζουν καταπληκτική άμυνα και να τρέχουν επιμέρους σκορ 13-3 για να ξεφύγουν με 8 πόντους (57-49 στο 30’).

Όλα έδειχναν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα είχε χαρακτήρα θρίλερ και η νίκη θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Εντούτοις, οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να βρουν σκορ και έκαναν τραγικά λάθη, με συνέπεια οι Αχαιοί να ξεφύγουν με +12 (63-51 στο 34’) χάρη σε τρίποντο του Γκίκα.

Η ομάδα του Μπάνκι βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της, έκλεψε μπάλες και με διαδοχικές εύστοχες βολές, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (65-61 στο 37’) βάζοντας φωτιά στο ματς.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με μπροστάρη τον Χολ, που σημείωσε 7 πόντους, έστειλαν τη διαφορά στο +10 (72-62 στα 47’’) κλειδώνοντας τη νίκη. Το τελικό 74-65 χάρισε δικαίως το ροζ φύλλο αγώνα στον Προμηθέα και έφερε τη σειρά στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 36-34, 57-49, 74-65.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Κασελάκης 7 (5 ριμπ.), Κατσίβελης 4, Μέιερ, Λίποβι 1, Έλις 10, Σαλούστρος 12 (8 ριμπ.), Γκίκας 8, Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός, Χολ 19, Παρκς 3, Μπράουν 7.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 6, Χάντερ 11 (6 ριμπ.), Τζέιμς 7, Σαντ-Ρος 9 (8 ριμπ.), Θίοντορ 4 (6 ασίστ, 5 ριμπ.), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2, Γιορκ 13.