ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΚράτησε στον… πάτο τον Άρη το Ρέθυμνο!

Κράτησε στον… πάτο τον Άρη το Ρέθυμνο!

Με καλές άμυνες ξεκίνησε ο Άρης στο ματς, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 6-0. Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο ανέβασε στροφές και με τους Χριστοδούλου και Φράνκαμπ πέρασε μπροστά (11-10). Η αντίδραση των «κίτρινων» ήρθε με τον Μποχωρίδη, αλλά το δίδυμο των Κρητικών διατηρούσε το προβάδισμα (17-15), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μάρεϊ έστειλε το Ρέθυμνο στο +6 (21-15) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Ντραγκίσεβιτς και Μόρις, πλησιάζοντας στο καλάθι (23-21). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε σφιχτό με τους «κίτρινους» αρχικά να ισοφαρίζουν (28-28) και με τον Μόρις να παίρνουν το προβάδισμα (29-32), στο 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο Χάρις και Γκόρντον πήραν το Ρέθυμνο στις… πλάτες τους και το έστειλαν στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-34.

Με τον «ζεστό» Φράνκαμπ, οι Κρητικοί πήγαν στο +7 (41-34) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Άρη ήρθε με τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος μείωσε στο καλάθι (43-41) και το ματς να γίνεται ντέρμπι (50-48) μέχρι το 27’. Εκεί, ο Καμπερίδης έδωσε αρχικά τις λύσεις στο Ρέθυμνο (55-48), με τον Χότον να τους στέλνει στο +9 (59-50), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πολύ άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Άρη να κάνει σε αυτό το διάστημα ένα 5-0, που τον έφερε στο -4 (59-55). Το τρίποντο του Χάρις έσπασε το… ρόδι για το Ρέθυμνο και άλλο ένα από τον Φράνκαμπ τους διατηρούσε σε μία απόσταση ασφαλείας (65-59), στο 37’. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Ζιάγκου έβγαζαν τις άμυνες και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63