ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΚαθάρισε με... λίγο άγχος τον Κολοσσό και μπήκε με το δεξί στα playoffs ο Παναθηναϊκός!

Καθάρισε με… λίγο άγχος τον Κολοσσό και μπήκε με το δεξί στα playoffs ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο απέναντι στον Κολοσσό, είδε τους Ροδίτες να πλησιάζουν επικίνδυνα στην 4η περίοδο, όμως βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs (85-76)!

Ο Κολοσσός ήταν πολύ ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας απαντήσεις στους πόντους του Παναθηναϊκού με πρωταγωνιστή τον Σμιθ (8-6), πριν ο Λι βάλει τρίποντο για το 11-6. Ο Παπαγιάννης με χουκ ανέβασε τη διαφορά και στο +7 (13-6), με Πονίτκα και Μπέικον να υπογράφουν το +10 (18-8), πιστοποιώντας το καλό διάστημα των «πρασίνων». Ο Ντίξον έβαλε τρίποντο-ανάσα για τον Κολοσσό και μείωσε σε 18-11, όμως ο Παπαγιάννης είχε απάντηση για το 21-11. Οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και έτρεξαν ένα επιμέρους 5-0 με Γιαννόπουλο και Κόφι για το 21-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 24-18.

Οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι πολύ ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κόφι να έχει απάντηση σε Μποχωρίδη και Γουίλιαμς (28-24) και λίγο αργότερα να μειώνει σε 32-28, πριν ο πολύ θετικός Γουίλιαμς γράψει το 36-29. Ο Κολοσσός με τρεις βολές του Γιαννόπουλου μείωσε σε 36-32, όμως Παπαγιάννης και Γουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (42-32). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρεις βολές του Γκριγκόνις για το 45-36.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά στο +12 με νέο τρίποντο του Παπαγιάννη (50-38), που έγραψε και το 52-38 με χουκ. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 52-41, όμως ο Μπέικον σκόραρε με λέι απ για το 54-41. Ο Κολοσσός κατόρθωσε να μειώσει με… αυτοκαλάθι του Παπαγιάννη και γκολ φάουλ του Ιορδάνου (57-47), πριν ο Κατσίβελης γράψει το 57-49. Κάπου εκεί αντέδρασαν οι γηπεδούχοι, που βρήκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λι και Γουίλιαμς για το 63-49, με τον πρώτο να βάζει ακόμη ένα για το 66-51. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 68-55.

Ο Κολοσσός με ένα γρήγορο 4-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου μείωσε σε 68-59, ενώ λίγο αργότερα ο Σμιθ μείωσε σε 72-64 βάζοντας τους Ροδίτες στο ματς. Το κακό διάστημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με αποτέλεσμα ο Γιανγκ να βάλει τρίποντο για το 72-67. Ο Μπέικον έβαλε κι αυτός με τη σειρά του κομβικό τρίποντο για το 75-67, πριν σκοράρει ακόμη ένα στην κίνηση και βάλει τέλος στο ματς (78-67).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76