ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΚατέρρευσε η ΑΕΚ, πάτησε… γκάζι το Περιστέρι bwin και έκανε το 1-0!

Κατέρρευσε η ΑΕΚ, πάτησε… γκάζι το Περιστέρι bwin και έκανε το 1-0!

Καθάρισε την προβληματική ΑΕΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της φετινής Basket League το Περιστέρι bwin!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε μέχρι και με διαφορά 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ επέστρεψε και πέρασε μπροστά στην τρίτη περίοδο, αλλά κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν σκόραρε μόνο με βολές, με τον Περιστέρι bwin να παίρνει τελικά άνετη νίκη με 87-73 και να κάνει το 1-0 στη σειρά!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Λεμάρ να σκοράρει δύσκολο τρίποντο και τον Μίτσελ να κάνει το 5-0, πριν ο Φλιώνης βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 7-2. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο εντυπωσιακός Ντένμον, ο οποίος με συνεχόμενους δικούς του πόντους έβαλε μπροστά το Περιστέρι bwin για πρώτη φορά στο ματς (8-7), ενώ ο Κασελάκης με τρίποντο έκανε το 13-11. Ο Ντένμον ήταν «καυτός» στην πρώτη περίοδο και με τρίποντο έδωσε στους γηπεδούχους διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (24-13), ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 18 προσωπικούς πόντους, ενώ η ΑΕΚ μείωσε σε 27-20, φτιάχνοντας σερί 7-0 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Μπίλαν γιια το 30-20, πριν η ΑΕΚ μειώσει σε 32-25 με τρίποντο του Γουίλιαμς και εντυπωσιακό κάρφωμα του Μίτσελ. Το Περιστέρι bwin δημιούργησε σερί 11-0, παίρνοντας τη μέγιστη υπέρ του διαφορά στο ματς (43-25), ενώ μετά από εύστοχες βολές του Ντένμον, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +19 (47-28). Η Ένωση απάντησε και μείωσε σε 47-35 με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη, ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (51-41), χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Ντένμον, ο οποίος έφτασε τους 23 πόντους!

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε σαφέστατα βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους του Οριόλα πλησίασε στο – 6 (51-45), πριν ο Φρανσίσκο σκοράρει για τρεις, για το 54-45. Τότε, ανέλαβε δράση ο Κένι Γουίλιαμς, ο οποίος με 12 προσωπικούς του πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής στο σερί 14-2 της ΑΕΚ, η οποία πέρασε μπροστά με 59-56! Χέρι-χέρι οι δύο ομαδες στο σκορ στη συνέχεια, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το Περιστέρι bwin να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (64-63).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73