Aθλητικά NέαΓκέλα από την αγνώριστη ΑΕΚ στην Αμβέρσα

Γκέλα από την αγνώριστη ΑΕΚ στην Αμβέρσα

Τρεις μέρες μετά την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, στη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η ΑΕΚ έκανε μάλλον τη χειρότερη. Όντας αγνώριστη έχασε με 73-61 από την μετριότατη Αντβέρπ στο Βέλγιο και πλέον ισοβαθμεί με 7-3 στην κορυφή του δευτέρου ομίλου με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, αν και πλεονεκτεί στην ισοβαθμία.

Σε κακή μέρα όλα τα ατού της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου. Στους 5 πόντους με 2/8 σουτ και 4 λάθη ο Σαντ-Ρόος, στους 19 αλλά με 7/19 και 5 λάθη ο Σλότερ για μια «Ένωση» που είχε 12/24 βολές, 7/31 τρίποντα και μόλις 10 ασίστ για 15 λάθη.

Ντεμπούτο για τον Τζεράι Γκραντ που σε 14:40 είχε 7 ριμπάουντ αλλά ήταν άποντος (0/2 βολές, 0/1 δίποντο).

Τσάλμερς, Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρόος, Χρυσικόπουλος και Μαυροειδής άρχισαν το ματς για την ΑΕΚ, που με τον «μπομπέρ» της να πετυχαίνει επτά γρήγορους πόντους μπήκε δυνατά, 6-11. Όμως η χαλαρότητα στην άμυνα και τα εύκολα λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στην Αντβέρπ με ένα 10-0 να περάσει μπροστά 16-11. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν απρόσμενα κακοί στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρεθούν και στο -7 (25-18), ενώ στην επίθεση έμοιαζαν να περιμένουν τα πάντα από τον Λάνγκφορντ που έκλεισε το δεκάλεπτο με 12 πόντους και 2 ασίστ.

Τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμη για την «Ένωση», που όντας πολύ άστοχη από μακριά (3/13 τρίποντα), είδε τους Βέλγους με ρεσιτάλ του Οντόνκορ να ξεφεύγουν με 34-21 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Δύο αντιαθλητικά των γηπεδούχων βοήθησαν να «ξεκολλήσει» επιθετικά η ΑΕΚ (34-28), που επιστράτευσε τον Γκραντ για το ντεμπούτο του. Ο Ρέι με δύο σερί «βόμβες» έβαλε την ομάδα του για τα καλά στο ματς (37-34) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-35 και τους φιλοξενούμενους να μετρούν 5/18 τρίποντα και 7 λάθη.

Πιο ζωηρά στην άμυνα, αλλά επιπόλαια στην επίθεση άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φέρει τούμπα το ματς και να βρεθεί ξανά πίσω στο σκορ με διαφορά, 53-44. Με λύσεις από τον Ρέι και τον Ματσιούλις οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους τρεις (53-50) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5, 55-50, παρότι είχαν 8/18 βολές, 6/23 τρίποντα και 12 λάθη για μόλις 8 ασίστ.

Η «Ένωση» δεν μπορούσε να βρει με τίποτα επιθετικό ρυθμό και έφτασε να κυνηγά το ματς από -12, 64-52, εξίμισι λεπτά πριν το τέλος. Η μεταμόρφωση που απαιτείτο για την ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, η Αντβέρπ ξέφυγε με 69-55 μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο και η προσπάθεια αντεπίθεσης ήρθε μάλλον αργά (69-61).

Δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Ντόνκορ 12 (3), Ντουτζίνσκι 11 (1), Κλάσεν 7, Ρούπνικ 14 (1), ΒανΒάιν 9 (1), Μπλάιενμπεργκ, Μπραντς 2, Φολ Φαγέ 7, Κέστελουτ 9, Ρότζιερς 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Λάνγκφορντ 19 (3), Ρέι 13 (2), Σαντ-Ρόος 5 (1), Σλότερ 6, Τσάλμερς 7, Γιαννόπουλος, Γκίκας 3 (1), Γκραντ, Ματσιούλις 6, Μαυροειδής.