ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΓκάζωσε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε φόρα ενόψει Κάουνας ο Ολυμπιακός!

Έκανε το 1-0 στη σειρά με τον ΠΑΟΚ και πάει… φορτσάτος στο Final-4 της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός!

Λίγες μέρες πριν ταξιδέψουν στο Κάουνας της Λιθουανίας για το μεγάλο ευρωπαϊκό τους ραντεβού με τη Μονακό, οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά γκάζωσαν στο δεύτερο μισό, στο οποίο επικράτησαν με επί μέρους σκορ 41-20, πανηγυρίζοντας τελικά την άνετη νίκη με 83-65.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, όταν είχαν τρομερά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (11/20) και είχαν προβάδισμα 45-42, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος επέλεξε να ξεκουράσει τον Σλούκα αφήνοντάς τον εκτός δωδεκάδας, βελτιώθηκε κατακόρυφα σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας… φόρα ενόψει του πολυαναμενόμενου Final-4!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βεζένκοφ (21π, 8 ριμπ.), Λαρεντζάκης (16π.) και Πίτερς (13π.), ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Σάιμπερτ (15π.) και Ράιλι (12π, 4 ασίστ).