ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUE«Γιάτρεψε τις πληγές» του Ισραήλ με άνετο διπλό στη Ρόδο ο Ολυμπιακός

«Γιάτρεψε τις πληγές» του Ισραήλ με άνετο διπλό στη Ρόδο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό και επικράτησε με 69-87, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο Ισραήλ από τη Μακάμπι. Στο 10-1 πλέον το ρεκόρ των Πειραιωτών, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός έπεσε στο 7-5, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Γουόκαπ (double-double με 13 π. και 10 ριμπ.), Σλούκας (14π.) και Μάρτιν (13π., 8 ριμπ.), ενώ από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Φλόιντ (21π.) και Μίλερ (19π.). Προφυλάχθηκε και δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Σάσα Βεζένκοφ για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση σκοράροντας έξι αναπάντητους πόντους με δίποντα των Ντόρσεϊ, Φαλ και Παπανικολάου, με τους παίκτες του Κολοσσού να μειώνουν σε 5-8 στο 4’ με τον Ουίλιαμς. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 5-13 στο 6’ χάρη σε τρίποντο του Παπανικολάου, ωστόσο ο Κολοσσός αντέδρασε, μειώνοντας σε 16-19 με τον Φλόιντ στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Φλόιντ συνέχισε το επιθετικό του… κρεσέντο και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με δύο δικές του βολές ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (18-19), με τον Ολυμπιακό να μένει για 2:30 λεπτά χωρίς καλάθι. Ο Σλούκας έδωσε λύσεις επιθετικά για τους «ερυθρόλευκους» κάνοντας με τρίποντο το 20-26 στο 13’, ενώ ο Μάρτιν ανέβασε τη διαφορά στους 9 (22-31) στο 15’ με ωραίο χουκ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα τρίποντο του Σλούκα, ο οποίος διαμόρφωσε το 32-44, την μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη την στιγμή στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και αφού ανέβασε την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση, με καλάθια των Ντόρσεϊ, Φαλ και Μάρτιν εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στο +18 (43-61) στο 27′. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 45-63, με τον Μάρτιν να απαντά σε εντυπωσιακό άλεϊ ουπ κάρφωμα του Μίλερ μετά από πάσα του Ξανθόπουλου, στην ομορφότερη φάση του ματς.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μάρτιν να σκοράρει για το 52-70 στο 33′ και τον Φλόιντ να συνεχίζει το… βιολί του, σκοράροντας από τη γραμμή των ελευθέρων βολών για το 61-75 στο 37′, φτάνοντας τους 21 προσωπικούς πόντους. Ο Πρίντεζης διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 69-87, για τον Ολυμπιακό ο οποίος πλέον εστιάζει στο εντός έδρας παιχνίδι της ερχόμενης Πέμπτης (27/1, 21:00) για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87