ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΦορτσάτος Παναθηναϊκός… παρέσυρε τον ΠΑΟΚ!

Φορτσάτος Παναθηναϊκός… παρέσυρε τον ΠΑΟΚ!

Μεθεόρτια στο ΟΑΚΑ!

Σε… πάρτι για την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, συντρίβοντάς τον 89-51.

Πλουραλισμός στην επίθεση για την ομάδα του Πιτίνο, ο οποίος είδε να σκοράρουν οι έντεκα από τους δώδεκα που χρησιμοποίησε, ενώ έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας με 13 πόντους, με τον Παπαγιάννη να είχε 12, τους Παπαπέτρου και Μήτογλου από 11 και από 10 οι Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο. Στα αξιοσημείωτα για το «τριφύλλι» ήταν και τα 10/32 τρίποντα.

Από τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξεχώρισαν οι Τέπιτς και Τζέφερσον με 11 πόντους ο καθένας.

Διάθεση να χτυπήσει μέσα από τη ρακέτα είχε ο Παναθηναϊκός στην αρχή του ματς, με τον ΠΑΟΚ από την άλλη να ήταν «ζεστός» από την περιφέρεια και έτσι οι δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες (10-10), στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε ακόμη περισσότερο, καθώς οι «πράσινοι» πήραν… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και με μπροστάρη τον Λοτζέσκι που ήρθε από τον πάγκο, έκλεισαν πρώτη περίοδο στο +8 (24-16).

Με την άμυνά του να παίρνει σχεδόν… άριστα και με απανωτούς πόντους στο τρανζίσιον, ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου και με ένα 12-0 πήγε στο +20 (36-16). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ στην επίθεση, αλλά μόνο με ελεύθερες βολές μέχρι το 18’, με τους «πράσινους» να είχαν φτάσει ακόμη στο +23 (44-21). Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Πιτίνο χαλάρωσαν, με τον Γκος να ρίχνει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-28).

Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει στην άμυνα και με μπροστάρηδες τους Κιλπάτρικ και Βουγιούκα να ξεφεύγει στο +25 (59-34), στο 25’. Με δύο τρίποντα του Ζάρα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» σκόραρε για τα τελευταία φορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αντετοκούνμπο στα τελευταία λεπτά να παίρνει… μπρος και να διαμορφώνει το 71-40.

Χωρίς να ανεβάσει πολύ τις… στροφές του, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο διατηρούσε τη διαφορά του, αλλά την έφτασε ακόμη και στο +35 (79-43), στο 35’. Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να περιμένουν τη λήξη του παιχνιδιού που βρήκε το «τριφύλλι» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 89-51.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 11 (2), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1, Τσόχλας, Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).