ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUE«Φονέας» και του Ολυμπιακού το Περιστέρι!

«Φονέας» και του Ολυμπιακού το Περιστέρι!

Ο… φονέας των Γιγάντων!

Μετά τον Παναθηναϊκό ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να γονατίσει στο Περιστέρι, καθώς η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε τη νίκη (81-76) και έτσι παραμένει ζωντανή για την είσοδο στην τετράδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπέντιλ, ο οποίος ήταν και καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο, έχοντας 15 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Αγραβάνης και Ντάνιελ.

Από τους Πειραιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους, με τον Γουέμπερ να είχε 13 και τον Γουίλιαμς-Γκος 12.

Στην κακή άμυνα του Ολυμπιακού μέσα στη ρακέτα πάτησε το Περιστέρι στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να μπει με ένα 9-3, στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ με απανωτά τρίποντα πήγε στο +8 (15-7). Εκεί, οι παίκτες του Μπλατ έσφιξαν στην άμυνα και χτυπώντας με τον Μιλουτίνοφ στο «ζωγραφιστό», έφεραν το ματς στην ισοπαλία (16-16). Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά, ο Σέρβος σέντερ αποσύρθηκε για να πάρει ανάσες, με τους γηπεδούχους να κάνουν «πάρτι» στα επιθετικά ριμπάουντ (αφού ο ΛεΝτέι δεν έδινε λύσεις) και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο +3 (22-19).

Με τον Τουπάν να προσφέρει και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 5-0 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου για το δικό του προβάδισμα (22-24). Το Περιστέρι αντέδρασε και πέρασε μπροστά (28-24), με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να διατηρεί το προβάδισμά της έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, αφού ο Γουέμπερ ήταν ο μόνος που σκόραρε από τους «ερυθρόλευκους» (37-32). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στον Αγραβάνη, που τους έστειλε στο +6 (42-36) και με αυτό πήγαν στα αποδυτήρια (45-39).

Το τρίποντο του Βασιλόπουλου έστειλε το Περιστέρι ακόμη και στο +9 (48-39) στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε ξανά με τον Γουέμπερ στην επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν παγιώσει μία διαφορά πέντε πόντων (52-47), την οποία διατηρούσαν μέχρι τα μισά. Το τρίποντο του Βεζένκοβ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (52-50), αλλά ο Μιλουτίνοφ «φορτώθηκε» με φάουλ και αφού άδειασε η «ερυθρόλευκη» ρακέτα, η ομάδα των δυτικών προαστίων ξέφυγε στο +7 (57-50), στο 27’. Ο Πρίντεζης προσπάθησε να κρατήσει τους Πειραιώτες, αλλά η άμυνά τους εξακολουθούσε να ήταν… χωνί και έτσι το Περιστέρι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (63-56).

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να χτυπά μέσα από τη ρακέτα, πλησιάζοντας στο -3 (67-64), στο 33’. Στη συνέχεια, ο Μιλουτίνοφ αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, αλλά ο Τουπάν έφερε τη διαφορά στο καλάθι (69-67), στο 34’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σέρβου και με τα επιθετικά ριμπάουντ του Μπέντιλ πήγε στο +5 (74-69), στο 36’. Με το καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος η ομάδα του Πειραιά πλησίασε ξανά στο δίποντο (74-72), αλλά παρά τις άμυνες που έβγαζε έκανε τρία απανωτά άστοχα τρίποντα στις επόμενες επιθέσεις, με τον Μπέντιλ να ευστοχεί για το +5 (77-72), στο 38’. Στη συνέχεια, ο φόργουορντ των γηπεδούχων έκανε 3/3 από τη γραμμή, ύστερα από φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος, για το +6 (80-74), στο 39’ και αυτό ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για το Περιστέρι που ήρθε με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76