ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΈκλεισε ραντεβού με Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός

Έκλεισε ραντεβού με Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός

Ένα ημίχρονο αρκούσε στον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος απέναντι στο αξιόμαχο Περιστέρι bwin, όμως στο δεύτερο ήταν κυριαρχικοί και επικράτησαν 81-67, κλείνοντας εισιτήριο στους τελικούς με τον Ολυμπιακό, που θα εκκινήσουν στις 4 Ιουνίου!

Πολύ ανταγωνιστικοί και πάλι οι φιλοξενούμενοι, που ξέμειναν όμως από ενέργεια στο δεύτερο μέρος και έμειναν εκτός συνέχειας, κλείνουν όμως με ψηλά το κεφάλι μία εξαιρετική γι’ αυτούς σεζόν.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μάριους Γκριγκόνις, που τα έκανε… όλα με 16 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Παίκτης-κλειδί ο Δημήτρης Αγραβάνης που είχε 15 πόντους (13 στο δεύτερο μέρος) και άλλαξε τη ροή του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολύ θετικός με 13 πόντους και ο Γκουντάιτις.

Από πλευράς των φιλοξενούμενων, 16 πόντους είχε ο Φρανσίσκο που σκόραρε μόλις 1 όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ 12 με 8 ριμπάουντ είχε ο Μπίλαν.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστές τους Γκριγκόνις και Λι ξέφυγαν από νωρίς με +5 (11-6), πριν ο Μαντζούκας ευστοχήσει σε τρίποντο για το 14-6. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Μπίλαν και Πουλιανίτη μειώνοντας σε 14-10, όμως ο Γκουντάιτις έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 19-10. Ο Κασελάκης και ο Παπαγιάννης αντάλλαξαν πόντους για το 21-12, ο πρώτος έβαλε τρίποντο για το 21-15 και τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 23-17.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με Αγραβάνη και Γκριγκόνις ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-17). Το σκορ μετά από συνεχόμενες βολές πήγε στο 31-19, με τους Φρανσίσκο και Γκριγκόνις να ανταλλάζουν τρίποντα για το 34-22. Ο Γάλλος σκόραρε εκ νέου από μακριά για το 34-25, όμως ο Λιθουανός και πάλι απάντησε γράφοντας με σουτ από κοντά το 36-25. Παρόλα αυτά, ο Φρανσίσκο παρέμεινε ασταμάτητος και έβαλε νέο τρίποντο για το 36-28, με τους Μπίλαν και Χάμερ να παίρνουν τη «σκυτάλη» και να διαμορφώνουν το 36-34, πριν ο Μαντζούκας βάλει κρίσιμο τρίποντο για το 39-34. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κι άλλο, με Κόλεμαν και Φρανσίσκο να διαμορφώνουν το 41-39 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ένα χουκ του Παπαγιάννη και ένα κάρφωμα του Πονίτκα έγραψαν το 45-39, πριν ο Αγραβάνης κάνει το 47-39. Το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού επεκτάθηκε στο 9-0 με τρίποντο του Γκριγκόνις για το 50-39, με το Περιστέρι bwin να μένει για πολλή ώρα άποντο στο δεύτερο μέρος. Αγραβάνης και Πονίτκα συνέχισαν τον χορό των τριπόντων, με τη διαφορά να ξεφεύγει (56-41), πριν ο πρώτος καρφώσει μετά από δικό του κλέψιμο για το 60-44. Ο Έλληνας φόργουορντ εξελίχθηκε σε παίκτη-κλειδί, πετυχαίνοντας άλλους τέσσερις πόντους για το 64-48.

Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, ο Γκουντάιτις έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +17 νικώντας τον Μπίλαν κάτω από το καλάθι (66-49), με τον Π. Καλαϊτζάκη να γράφει το πρώτο +19 (69-50). Ο Λι έβαλε πέντε σερί πόντους, στέλνοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων πάνω από τους 20 (74-52), με τον Κόλεμαν να βάζει τέσσερις σερί για το 74-56. Ο Γκουντάιτις απάντησε με γκολ φάουλ για το 77-56, και από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια σημαντική αλλαγή στο προβάδισμα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67