ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΆριστα… 10 για την ΑΕΚ

Άριστα… 10 για την ΑΕΚ

Η Ένωση διά πυρός και σιδήρου και με τέσσερις πρωταγωνιστές στο ματς, νίκησε τη Νίμπουργκ με 80-76. Σε ένα ματς για πολύ γερά νεύρα, όπου οι Τσέχοι πάλεψαν μέχρι το τέλος, η «βασίλισσα» κατόρθωσε να πάρει το 8ο σερί ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση και να διατηρηθεί στην κορυφή του Γ’ ομίλου με ρεκόρ 8-1. Αυτή ήταν η 10η σερί επικράτηση της ΑΕΚ, σε όλες τις διοργανώσεις.

Πρώτοι σκόρερς για την ΑΕΚ, οι Σάκοτα και Χάντερ με 18 πόντους έκαστος, τους 30 εκ των οποίων τους πέτυχαν στο δεύτερο μέρος (14 ο πρώτος και 16 ο δεύτερος). Νταμπλ-ντάμπλ ο Μασιούλις με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, πολύτιμος ο Σαντ Ροος με 12. Κλειδί της νίκης το σχεδόν 91% στις βολές με 30 στις 33, ποσοστό τεράστιο για μια ομάδα που σουτάρει στη διοργάνωση με 67%.

Mε τους Τσέχους να μπαίνουν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη που θα τους κρατούσε ζωντανούς, η ΑΕΚ πήρε το κεφάλι στο σκορ, αλλά με την διαφορά να πηγαίνει μέχρι τους πέντε στην πρώτη περίοδο, με τον Ματσιούλις να ξεκινάει ζεστός με οκτώ πόντους. Από το 14-9 και το 16-11 με λέι-άπ του Χάντερ, η Νίμπουργκ έκανε ένα μικρό σερί 5-0 για να ισοφαρίσει. Τέσσερις σερί πόντοι του Σάκοτα έκανε το 20-16, αλλά οι Τσέχοι με τρίποντο του Πέτερκα έφεραν το ματς στο 20-19 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην β’ περίοδο η ΑΕΚ ήταν ακόμα πιο νευρική, η Νίμπουργκ συνέχισε να της κάνει ζημιά με τα επιθετικά ριμπάουντ που ήταν δέκα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο. Οι Τσέχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με τον Μπόχατσικ στο 6:53 πριν λήξει η β’ περίοδος, ενώ έκαναν το 22-25 με τον Χρούμπαν. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια με 25-25 στα 5:53 πριν τη λήξη της περιόδου. Η ΑΕΚ στο υπόλοιπο διάστημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν εξαιρετικά άστοχη με αποτέλεσμα, ο Κόζεϊ με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους να διαμορφώσει το 29-32 που ήταν το σκορ στο πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ βρέθηκε με ένα τρίποντο του Μπέντα να είναι πίσω στο σκορ με 35-29. Κάπου εκεί ένα προσωπικό σερί του Σαντ-Ροος με οκτώ πόντους, αφού είχε προηγηθεί και ένα καλάθι του Χάντερ, έφερε την ΑΕΚ να κάνει ένα επιμέρους 10-2 και να προηγηθεί με 39-37 στο 6:33 πριν λήξει η περίοδος. Κάπου εκεί ο Κόζεϊ έβαλε οκτώ δικούς τους πόντους για να ξαναπάρει προβάδισμα με τέσσερις η Νίμπουργκ για το 43-47 με ένα επιμέρους 10-4 για τους Τσέχους στα 3:31 πριν το φινάλε. Η ΑΕΚ ξάφνου άρχισε να ταϊζει τον Χάντερ που με τέσσερις προσωπικές βολές, αλλά και ένα κάρφωμα στο φινάλε, έφερε την Ένωση να προηγείται με 53-51 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκινά με την Νίμπουργκ να έχει κολλημένη την ανάσα της στον σβέρκο της Ένωσης, αλλά κάπου εκεί ήρθε η ώρα του αρχηγού να μιλήσει. Με τον Χρούμπαν η τσέχικη ομάδα προηγείται με 55-56, αλλά σε 1:22 ο αρχηγός σημειώνει οκτώ σερί πόντους και κάνει το 63-56. Οι Τσέχοι απαντούν με ένα δικό τους 8-2 για να φέρουν το ματς στο 65-64 στο 35’. Η ΑΕΚ πήγε να ξεφύγει πάλι με πέντε για το 69-64, αλλά με δύο βολές και ένα τρίποντο ο Χρούμπαν ισοφαρίζει σε 69-69, 4:10 πριν το τέλος. Ο Μπέντα λίγο μετά θα κάνει το 71-72 για τους Τσέχους, αλλά με δύο εύστοχες του Ματσιούλις και ένα δύσκολο καλάθι του Λαρεντζάκη έγινε το 75-72.

Ο Χάντερ με ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 77-74 στα 1:47 πριν το τέλος, ενώ μια ακόμα προσπάθεια του για διεκδίκηση του απέφερε άλλες δύο στα 56’’, αλλά έβαλε τη μία για το 78-74. Ο Πέτερκα μείωσε σε 78-76, η ΑΕΚ έχασε τρίποντο με τον Ματσιούλις και ο Ράιτ στα 6 δεύτερα πριν το τέλος, έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Νίμπουργκ. Ο Χάντερ με δύο βολές υπέγραψε την 8η σερί νίκη της στη διοργάνωση και 10η συνεχόμενη συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76.

ΑΕΚ (16/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 30/33 βολές): Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7(1), Ματσιούλις 15(2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18(3), Σαντ Ροος 12(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραϊτης, Ράταν Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

Νίμπουργκ (18/43 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 7/9 βολές): Μπόχατσικ 10(1), Χρούμπαν 10(2), Λόρενς 6, Πέτερκα 10(2), Ράιτ 9(1), Μπέντα 12(2), Κόσεϊ 13(3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάιερς 2, Πμπούρλα 2.