ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΑπόλυτος, παραγωγικός και έτοιμος για Μόσχα ο Παναθηναϊκός

Απόλυτος, παραγωγικός και έτοιμος για Μόσχα ο Παναθηναϊκός

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε όπως αναμενόταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απέναντι στον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι», χωρίς τους Λοτζέσκι, Μήτογλου, αλλά και τον Βουγιούκα ο οποίος έμεινε εκτός της τελευταία στιγμή, επικράτησαν 96-71 των μαχητικών μόνο στην πρώτη περίοδο «κυανέρυθρων», με τον Ρικ Πιτίνο να «ανοίγει» το rotation, να δίνει θέση βασικού στον Σακελαρίου και να βλέπει την ομάδα του να αποδίδει επιθετικό και άκρως παραγωγικό (σκόραραν 11 στους 12) μπάσκετ.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Ντεσόν Τόμας με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, από κοντά σε απόδοση και οι Παπαγιάννης-Γκιστ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Στις 10 ασίστ σταμάτησε ο Καλάθης, Όστιν και Παπαντωνίου, διασώθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Το ματς:

Ο Πανιώνιος ήταν πολύ ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενος και την χαλάρωση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 16-10 στο 6’ χάρη στον Γκιστ, όμως οι «κυανέρυθροι» μείωσαν σταδιακά με καλάθια των Χάμιλτον και Χάρις, για το 22-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά λάθη, αλλά κάλυπταν αυτό το χάντικαπ με τα επιθετικά τους ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να αρχίσουν σιγά-σιγά να «χτίζουν» διαφορά.

Με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και καλάθια μέσα στη ρακέτα από τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +10 (37-27 στο 15’). Ο Καλάθης παρήγαγε ασίστ με τη γνωστή του ευκολία (8 στο πρώτο ημίχρονο), ο Ντεσόν Τόμας συνέχιζε το επιθετικό κρεσέντο του τελευταίου μήνα και ο Παναθηναϊκός έφυγε με +20 (49-29) στο 18’, ξεκαθαρίζοντας ουσιαστικά την κατάσταση. Ο Πανιώνιος άρχισε να είναι άστοχος (κυρίως ο Μπέρι) και να προσφέρει πόντους στον αντίπαλο από λάθη του, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 52-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, στην εξίσωση μπήκε και ο Λάνγκφορντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα 68-48 στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τον Παπαντωνίου, αλλά δεν ήταν αρκετό και έτσι με το… σόου του Τόμας να μην έχει τελειωμό, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, παρότι ηττήθηκε με 22-20 επί μέρους σκορ, μπήκε στην τελευταία περίοδο, προηγούμενος 72-54. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του Πιτίνο να φτάνουν μέχρι και στο +30 (89-59) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με τον Καλαϊτζάκη να σκοράρει…

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 18 (1), Πέιν 6, Λάνγκφορντ 11 (3), Παπαγιάννης 16, Σακελαρίου 5, Παπαπέτρου 8, Γκιστ 13 (1), Καλαϊτζάκης 5 (1), Λεκάβιτσιους, Κιλπάτρικ 3 (1), Καλάθης 7 (1), Αντετοκούνμπο 4.

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Δίπλαρος 2, Μπέρι 14 (3), Χάρις 7 (1), Όστιν 13, Χαμιλτόν 11, Παπαντωνίου 14 (3), Καμαριανός 5, Καμπερίδης, Χουγκάζ 2, ΜακΚι 3 (1).