ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUE«Απέδρασε» από τη Λήμνο και πάει με… φόρα στη Βαμβέργη η ΑΕΚ

«Απέδρασε» από τη Λήμνο και πάει με… φόρα στη Βαμβέργη η ΑΕΚ

Με επιβλητικό τρόπο πέρασε από τη Λήμνο η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 87-74 του τοπικού Ηφαίστου, πανηγύρισε την 5η συνεχόμενη νίκη της στην Basket League και εδραιώνεται στη 2η θέση της βαθμολογίας (15-5).

Παράλληλα, η ομάδα του Μπάνκι τόνωσε την αυτοπεποίθησή της ενόψει της πρώτης συνάντησης με την Μπάμπεργκ για τους «8» του Basketball Champions League (27/3, 21:00).

Κορυφαίοι για την -ελλιπέστατη- «Ένωση» οι Χάντερ (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Σάκοτα (19 πόντοι), Ματσιούλις (18 πόντοι), ενώ από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Έβανς, που σημείωσε 20 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το παιχνίδι θα είναι… ντέρμπι και θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η ΑΕΚ ξέφυγε με +3 (6-9 στο 2’), ωστόσο ο Ήφαιστος απάντησε με σερί 6-0, για να περάσει μπροστά (12-9 στο 4’). Οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (17-13 στο 6’), όμως η «Ένωση» αντέδρασε και με μπροστάρηδες τους Σάκοτα, Χάντερ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (21-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μανωλόπουλου ξεκίνησε με 4-0 (25-22 στο 11’), αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Μπάνκι αφυπνίστηκαν, έσφιξαν την άμυνά τους και ανταπέδωσαν με επιμέρους σκορ 8-1 για να ανατρέψουν την κατάσταση (26-30 στο 15’). Οι «νησιώτες» αντέδρασαν πάλι και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους στο +1 (38-39).

Και στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, για να προηγηθούν με +2 (43-41 στο 22’). Παρ’ όλα αυτά, ο «Δικέφαλος» πάτησε το γκάζι και με μεγάλα καλάθια από Ματσιούλις και Σάκοτα, γύρισε τελείως το μομέντουμ και απομακρύνθηκε με 12 πόντους διαφοράς (47-59 στο 27’).Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την «Ένωση» στο +9 (54-63).

Ο Ήφαιστος μπήκε… φορτσάτος στην τέταρτη περίοδο και με σερί 8-0, πλησίασε στον πόντο (62-63 στο 32’). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πάλι τον τρόπο να ξεφύγουν, με πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Σάκοτα (64-73 στο 35’). Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν φέρει το ματς στο δικό τους τέμπο και «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη.

Μάλιστα, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-81 στο 38’), την ώρα που οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν εύκολα σκορ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά, με την «Ένωση» να φεύγει με το ροζ φύλλο (74-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 11, Έβανς 20 (7 ριμπ.), Ουίγκινς 2, Μπράζελτον 9, Φρεϊμάνις 9 (6 ριμπ.), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 5, Σταμάτης, Διαμαντάκος 8, Χαριτόπουλος, Σμιθ 8, Γκαρέζος.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (4/5 τρίποντα), Τσαλμπούρης 3, Χάντερ 21 (6 ριμπ.), Γκρίφιν 6 (7 ασίστ), Σαντ-Ρόος 7 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 19 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 1, Ρογκαβόπουλος.