Aθλητικά NέαΆντεξε και έκανε τον… άθλο στη Ρόδο ο Ηρακλής!

Άντεξε και έκανε τον… άθλο στη Ρόδο ο Ηρακλής!

Θρίλερ με… happy end για τον Ηρακλή!

Ο «Γηραιός» άντεξε στην αντεπίθεση του Κολοσσού και με τον Μπρέιζελτον να αστοχεί στο λέι απ που θα έστελνε το ματς στην παράταση στο τελευταίο δευτερόλεπτο, κατάφερε να πάρει τη νίκη (88-86) μέσα στη Ρόδο και να ανέβει στο 5-5.

Στο μεταξύ, η ομάδα του Καστρίτη βρέθηκε και σε μεγάλη ημέρα έξω από τα 6,75μ. με 13/25 τρίποντα, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Σούλερ και Ζάρα με 17 πόντους ο καθένας.

Από τους «θαλασσί», που έπεσαν στο 4-6, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αγκμπελέσε με 19 πόντους, με τον Τουτζιαράκη να είχε 18π. και τον Τζάκσον 17π.

Χωρίς καλό ρυθμό ήταν το ματς στα πρώτα πέντε λεπτά, με το σκορ να ήταν χαμηλά (4-5). Στη συνέχεια, το τέμπο ανέβηκε χάρη στον Ηρακλή, ο οποίος «ζεστάθηκε» στην περιφέρεια (7-11), με τον Κολοσσό να αντιδρά για το δικό του προβάδισμα (13-11). Με την είσοδο των Μωραΐτη και Γκρίφιν, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 (21-16), με τον «Γηραιό» να απαντά με καλές άμυνες μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να μειώνει στον πόντο (21-20).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου, με καλάθια εκατέρωθεν (35-36). Εκεί, ο Ζάρας πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και με απανωτά τρίποντα έστειλε τον Ηρακλή αρχικά στο +9 (39-48), με δικό του σουτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο «Γηραιός» πήγε στα αποδυτήρια με το +12 (41-53).

Με τις βολές του Καββαδά, ο Ηρακλής πήγε στο +14 (41-55) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Κολοσσό να απαντά με Αγκμπελέσε και Κρομά και να μειώνει στο -6 (49-55), στο 23’. Στη συνέχεια, η ομάδα του Καστρίτη έβαλε μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα να κρατά το προβάδισμά της (55-64), με τον Τουτζιαράκη να μειώνει για τους Ροδίτες (60-64). Για άλλη μία φορά, οι λύσεις για τους φιλοξενούμενους ήρθαν από την περιφέρεια για το +10 (60-70), με τον Πουλιανίτη να διαμορφώνει το 62-70 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι καλές άμυνες στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, έφεραν τον Κολοσσό στο -2 (68-70). Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε από τον Σούλερ για το +7 (70-77), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας, παρά τα καλάθια του Τουτζιαράκη (76-81). Ακολούθησε ένα τρίποντο του Κρομά που έβαλε… φωτιά στο ματς (79-81), με το εύστοχο ζευγάρι βολών να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +4 (79-83), στο 39’, με τον Τζάκσον να φέρνει ξανά το ματς στον πόντο (84-85), στα 8’’. Δύο βολές του Οκερέαφορ έδωσαν «ανάσα» στους φιλοξενούμενους, με τον Αγκμπελέσε να μειώνει στο… καπάκι (86-87). Στα 4’’ πριν τη λήξη, ο Σούλερ πήγε στη γραμμή έκανε 1/2 για το 86-88, με τον Μπρέιζελτον να κάνει το coast to coast και να αστοχεί στο λέι απ, αποτυγχάνοντας να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 19, Μπρέιζελτον, Τζάκσον 17 (2), Ντάνιελς 3, Κρομά 12 (2), Τσαλμπούρης 6 (1), Γκρίφιν 4, Πουλιανίτης 2, Μωραΐτης 5 (1), Τουτζιαράκης 18, Παύλος.

Ηρακλής (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1), Καββαδάς 8, Σούλερ 17 (3), Ντέιβις 9 (1), Χάνλαν 14 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 12 (1), Κακαρούδης 3, Ζάρας 17 (4), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς.