Aθλητικά Nέα«Άλωσε» το Περιστέρι ο Ήφαιστος και «έπιασε» πεντάδα

«Άλωσε» το Περιστέρι ο Ήφαιστος και «έπιασε» πεντάδα

Ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε 79-75 το Περιστέρι στα δυτικά προάστια για τη 13η αγωνιστική της Basket League και βρέθηκε με 8-5 ρεκόρ μαζί με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, με αμφότερες να διεκδικούν την πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως ένα 15-22 επιμέρους σκορ των Λημνιών στην τρίτη περίοδο τους έδωσε το προβάδισμα και στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν την ψυχραιμία και έφτασαν στη νίκη.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Λιτλ και Τσαϊρέλης με 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Μορέιρα με 15, Χάτσερ με 14 και Γκρέι με 13 πόντους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με καλά ποσοστά στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως ο Ήφαιστος έβαζε τα τρίποντα για το +2. Ο Σαλούστρος ήρθε από τον πάγκο και έφερε το +2 για τους γηπεδούχους, όμως οι Λημνιοί απάντησαν με 6-0 σερί και το 24-25 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες δεν επέτρεπαν εύκολα καλάθια και οι νησιώτες σκόραραν με τους Λιτλ και Τσαϊρέλη και οι γηπεδούχοι απαντούσαν με τους Χάτσερ και Μορέιρα για το 40-38 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος διατηρούσε αρχικά το +4 με +5, όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λιτλ έφεραν το +11, για να απαντήσουν οι Περιστεριώτες με 6-0 σερί και να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-60.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Εβανς έφερε το 10-0 σερί και το 55-70 στο 35’, όμως οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-2 και μείωσαν σε 67-72 και 70-73, αλλά στα τελευταία λεπτά οι 6/6 βολές του Γκίλμπερτ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ, Μπλέικ 6 (1), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (2), Σαλούστρος 7, Καράμπελας 1, Γόντικας, Μόρισον 3, Χάτσερ 14 (1/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/11 βολές)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 5 (1), Έβανς 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (2), Γκίλμπερτ 9 (1/4 σουτ, 6/6 βολές), Χάμοντς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/6 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη), Σταμάτης, Πελεκάνος, Τσαϊρέλης 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 2, Λιτλ 17 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)