Aθλητικά NέαΆλμα παραμονής από τον Ιωνικό, βύθισε τον Άρη

Άλμα παραμονής από τον Ιωνικό, βύθισε τον Άρη

Τεράστιο βήμα για την παραμονή του στην Basket League έπραξε ο Ιωνικός, ο οποίος λύγισε τον Άρη (72-65) στο «Σοφία Μπεφόν», επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές και ανέβηκε στο 8-9!

Παράλληλα, οι Νικαιώτες ντούμπλαραν τις νίκες τους κόντρα στους Θεσσαλονικείς, κάτι που σημαίνει πως έχουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Δημάκος (19 πόντοι) και Σακελλαρίου (12 πόντοι). Από την άλλη, οι «κίτρινοι» παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (5-12) και βυθίζονται προς την Α2. Από την ομάδα του Καμπερίδη διασώθηκαν οι Μπράουν (23 πόντοι) και Μποχωρίδης (13 πόντοι, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά το παιχνίδι και έσπασαν τα… καλάθια στο πρώτο 6λεπτο (6-6). Με Μποχωρίδη και Ντραγκίσεβιτς να παίρνουν μπρος, ο Άρης ξέφυγε με +3 (7-10 στο 7’), ωστόσο ο Ιωνικός απάντησε με 6-2 (13-12 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (14-14).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι και με τους Δημάκο και Κάλαχαν να πυροβολούν, έτρεξαν σερί 12-0 και εκτοξεύτηκαν στο +12 (26-14 στο 14’). Σε εκείνο το σημείο οι «κίτρινοι» αφυπνίστηκαν και έσφιξαν την άμυνά τους: με επιμέρους σκορ 12-3, πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (29-26 στο 18’).

Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Μπράουν, που μετέτρεψε το 34-30 σε 34-36.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Καμπερίδη έδειξαν περισσότερη διάθεση και με την καλή τους άμυνα, ξέφυγαν με +5 (38-43 στο 22’). Παρ’ όλα αυτά, από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά, οι «κίτρινοι» βραχυκύκλωσαν επιθετικά και έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να αναστρέψουν την κατάσταση.

Με επιμέρους σκορ 8-1, ο Ιωνικός βρέθηκε από το -4 (45-49 στο 25’) στο +3 (53-50) στο φινάλε του δεκαλέπτου και αντέστρεψε το κλίμα.