ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΑΕΚ για μεγάλα πράγματα

ΑΕΚ για μεγάλα πράγματα

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια και είχε φέρει στα μέτρα του την αναμέτρηση ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως με ανατροπή διαρκείας η ΑΕΚ έφερε… τούμπα το παιχνίδι και με τους Ντίξον, Ούκιτς και Ουίλιαμς να ηγούνται της προσπάθειας κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το «PAOK Sports Arena», επικρατώντας με 71-78.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στον ΠΑΟΚ από την αρχή ως το τέλος. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρήεκ λύσεις από τους Σάιμπερτ και Γλυνιαδάκη και με την καλή άμυνά της πάνω στον Βασιλειάδη κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά. Μια διαφορά, μάλιστα, την οποία κράτησε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ παρέμενε αποτελεσματικός στην περιφερειακή άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΆΕΚ δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση, καθώς αντιμετώπισε προβλήματα ακόμα και στην κυκλοφορία μπάλας. Αυτά τα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και δημιούργησαν διψήφια διαφορά με τους Πέινερς και Χρυσικόπουλο να κάνουν αισθητή την παρουσία τους (34-23, 15’). Η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει την άμυνά της κια να παίξει πιο επιθετικά. Το σχήμα με Μιλόσεβιτς, Ουίλιαμς και Σάκοτα στις θέσεις των φόργουορντ λειτούργησε και αυτό είχε σαν συνέπεια η Ένωση να μειώσει στον πόντο (35-34, 19’). Ο ΠΑΟΚ, όμως βρήκε λύσεις από τον Μπρ΄΄αιαντ και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «χτυπούσαν κοντά στο καλάθι, εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία της Ένωσης και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορ’α. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύσεις, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμά του σταθερά. Κάτι, όμως, τα… mind games του Ζντοβτς, κάτι η αποτελεσματικότητα των Ουίλιαμς, Ντίξον έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι,

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, με την ΑΕΚ, όμως να δείχνει… απειλητική. Τα πάντα άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ έπαιξε πιο επιθετική άμυνα, κοντά στο καλάθι και έτσι βρήκε λύσεις στην επίθεση. Σάκοτα και Ντίξον ήταν οι αιχμές του δόρατος και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (59-63, 33’).

Το σχήμα με Ούκιτς και Ιβάνοβιτς λειτούργησε για την Ένωση, η οποία είδε τον Κροάτη να παίρνει μεγάλα σουτ, την άμυνα να «σημαδεύει» τον Μπράιαντ και κάπως έτσι το προβάδισμα αυξήθηκε. Όχι για πολύ, καθώς ο Μπράιαντ μάζεψε άμεσα τη διαφορά (62-67, 37’). Κι ενώ ο ΠΑΟΚ ροκάνιζε τη διαφορά, ένα μεγάλο σουτ του Ντίξον έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος με 69-74. Μέχρι οτ τέλος του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με 71-78, συνεχίζοντας την πορεία της δίχως απώλειες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78.