ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΜέγας Γιόκιτς και… 1-0 οι Νάγκετς

Μέγας Γιόκιτς και… 1-0 οι Νάγκετς

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που τους χωρίζουν από τους τελικούς της Δύσης έκαναν οι Νάγκετς νικώντας με 121-113 τους Μπλέιζερς. Το δεύτερο ματς θα γίνει ξανά στο Ντένβερ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (4:00).

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν σε ένα ακόμη ματς καταπληκτικός. Ο Σέρβος σέντερ είχε 37 πόντους (11/18 σουτ), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 23 και ο Πολ Μίλσαπ με 19 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση. Μεγάλο ματς έκανε για τους Μπλέιζερς ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 39 πόντους (12/21 σουτ), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ενές Καντέρ με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Ντένβερ είχε την πρωτοπορία από την αρχή του αγώνα (15-9), δίχως όμως να «χτίσει» κάποια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε ένα προβάδισμα μέχρι και τεσσάρων πόντων (47-51) στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι «σβόλοι» απάντησαν και στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου βρέθηκαν στο +11, 78-67. Το Πόρτλαντ δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από το -5 (101-96) στην τελευταία περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν και έφτασαν στη νίκη.

Δωδεκάλεπτα: 32-32, 58-55, 93-84, 121-113.