ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBA«Διαστημικός» Γιάννης, ετοιμάζεται για τελικούς Ανατολής! (vids)

«Διαστημικός» Γιάννης, ετοιμάζεται για τελικούς Ανατολής! (vids)

Ασταμάτητοι οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο Greek Freak έκανε… πλάκα στους Σέλτικς με 39 πόντοι (17 στο τέταρτο 12λεπτο), 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και το Μιλγουόκι επικράτησε με 113-101.

Έτσι πήγαν στο 3-1 και απέχουν μια νίκη ακόμα από τους τελικούς Ανατολής, κάτι που θέλουν να πετύχουν στο Game 5 στην έδρα τους (9/5, 03:00, Cosmote Sport 4ΗD)

Οι Σέλτικς κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Μπακς στην πρώτη περίοδο και να προηγηθούν με 30-22, σε ένα διάστημα που και οι 2 ομάδες είχαν 2/9 τρίποντα.

Το Μιλγουόκι βελτιώθηκε στην 2η περίοδο, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο και Μίντλετον. O Greek Freak είχε 15 και ο Κρις μέτρησε 13. Αυτό επέτρεψε στα… ελάφια να μειώσουν σε 49-47 στο ημίχρονο.

Ο Γιάννης χρεώθηκε με 4ο φάουλ, 8 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, ενώ 1 λεπτό αργότερα το ίδιο έπαθε και ο Μίντλετον. Παρόλα αυτά οι υπόλοιποι και ειδικά οι Χιλ και Κόνατον έδειξαν χαρακτήρα και έφεραν τους Μπακς στο +8 (80-72 στο τέλος της περιόδου).

Ο Αντετοκούνμπο με φοβερό κάρφωμα έκανε το 101-89, 3 λεπτά πριν το τέλος και κάπου εκεί τα… ελάφια καθάρισαν το ματς, πηγαίνοντας στο 3-1.

Για τους νικητές, εκτός του Γιάννη, 15 είχε ο Χιλ και από 13 οι Μίντλετον και Μπλέντσο.

Στον αντίποδα 23 με 10 ασίστ είχε ο Ίρβινγκ, 20 ο Χόρφορντ, 17 με 10 ριμπαουντ οΤέιτουμ και 18 με 14 ριμπάουντ ο Μόρις.