ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΜπουλς - Μπακς 95-119: Κυρίαρχος ο Γιάννης στο Σικάγο, μια νίκη μακριά από τους ημιτελικούς...

Μπουλς – Μπακς 95-119: Κυρίαρχος ο Γιάννης στο Σικάγο, μια νίκη μακριά από τους ημιτελικούς τα Ελάφια

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του Game 4 στο Σικάγο, οι Μπακς επικράτησαν με διαφορά 23 πόντων των Μπουλς κι έκαναν το 3-1, θέλοντας πια μια νίκη για να κλειδώσουν τη συμμετοχή τους στα ημιτελικά των playoffs της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν επιβλητικός με 32 πόντους, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 τάπες σε 34’48” συμμετοχής, έχοντας 11/22 σουτ εντός πεδιάς και 9/12 βολές. Άξιος συμπαραστάτης του Έλληνα σούπερ σταρ ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 27 πόντους, 6/7 τρίποντα και 2 ριμπάουντ, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν κι οι Χόλιντεϊ (26π., 5/8τριπ., 7ασ.) και Πόρτις (14π., 10ριμπ.).

Σε ο,τι αφορά τους γηπεδούχους, Λαβίν (13ασ.) και ΝτεΡόζαν (5ριμπ.) σκόραραν 24 και 23 πόντους αντίστοιχα, δίχως όμως να πληγώσουν τους Μπακς, έχοντας μαζί 16/38 σουτ εντός πεδιάς (42%), με τον Πάτρικ Ουίλιαμς να έχει 20 πόντους με 7/13 σουτ.

Τα Ελάφια ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 11-8 με τρίποντο του Χόλιντεϊ στο τετράλεπτο, για να ακολουθήσει ένα κρεσέντο του Πόρτις για το 20-12 (9′). Ο Λαβίν μείωσε σε 25-22 λίγο πριν το φινάλε της εναρκτήριας περιόδου, κρατώντας ζωντανούς τους Ταύρους που για αρκετά λεπτά έδειχναν να υστερούν. Στην περίοδο που ακολούθησε, ο Γιάννης με γκολ-φάουλ έστειλε στο +7 τους Μπακς (33-26, 15′) και λίγο αργότερα ο Πόρτις δημιούργησε διψήφιο προβάδισμα (41-31, 19′). Οι Πρωταθλητές πήγαν στα αποδυτήρια με +15 (56-41), έχοντας ξεκάθαρα το πάνω χέρι στα πρώτα 24 λεπτά. Ο Αντετοκούνμπο έκλεισε το ημίχρονο με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα, όντας ο κορυφαίος για την ομάδα του μαζί με τον Άλεν των 16 πόντων με 4/5 τρίποντα.

Στην επανάληψη, διαδοχικά τρίποντα από Πόρτις και Χόλιντεϊ εκτόξευσαν τη τιμή της διαφοράς στους 22 πόντους (63-41, 25′), με την ανωτερότητα των Μπακς να πιστοποιείται και στον πίνακα του σκορ. Ο Ντοσούνμου όμως με δικά του συνεχόμενα τρίποντα (54-65, 29′) έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους Μπουλς που έδειξαν σημάδια ανάκαμψης σε άμυνα κι επίθεση.

Από το -22, στο -8 οι Μπουλς
Ο ΝτεΡόζαν ανέβασε στροφές κι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-68, έξι λεπτά πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, αυξάνοντας την πίεση τους για ανατροπή του σκηνικού. Κι εκεί που οι Μπουλς είχαν γίνει ξανά υπολογίσιμοι, ήρθε ένα γρήγορο 9-0 των Μπακς με Κόνατον, Αντετοκούνμπο και Άλεν για να βάλει ξανά τα πράγματα στην θέση τους (60-77, 32′).

Ο “Greek Freak” – έχοντας ήδη «γράψει» double double με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ – είδε από τον πάγκο τα τρία τελευταία λεπτά του δωδεκαλέπτου (λόγω των τριών επιθετικών φάουλ του), διάστημα κατά το οποίο η φυσιογνωμία του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Μπακς να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης. Ο Λαβίν με γκολ-φάουλ μείωσε ελαφρώς σε 72-85 (36′), όμως ο Χόλιντεϊ (18π.) που ήταν ζεστός επιθετικά διατήρησε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (72-87). Αποκορύφωμα για τα Ελάφια ήταν το buzzer beater του Άλεν (μετά από ασίστ του Γιάννη, που επανήλθε στο ματς για τη τελευταία επίθεση των Μπακς στη γ’ περίοδο) για το 74-90, με τον 27χρονο σούτινγκ γκαρντ να πετυχαίνει το 6ο του τρίποντο στο ματς σε 7 προσπάθειες!

Το πρώτο τρίποντο του Αντετοκούνμπο στο ματς διαμόρφωσε το 97-78 (38′) στο ξεκίνημα της καθοριστικής περιόδου, με τους Μπουλς να είναι αρκετά άστοχοι και να μη μπορούν να απειλήσουν επί της ουσίας το σύνολο του κόουτς Μπουντενχόλζερ. Οι ομάδες χαλάρωσαν, ο ρυθμός έπεσε κι ο Χόλιντεϊ με γκολ-φάουλ έγραψε το 100-78, 7’55” πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης. Ο Μάθιους με back-to-back τρίποντα κι ο Λόπεζ με το πρώτο του καλάθι στο ματς διατήρησαν άνετα το +22 (108-86), με τον Χόλιντεϊ να σκοράρει ακολούθως για το 110-86, μετατρέποντας τα τελευταία 4’36” σε τυπική διαδικασία.

Λαβίν και Ντερόζαν εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των Πρωταθλητών κι έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (93-110), χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι ως προς το ποιος θα είναι ο νικητής. 2’16” πριν το τέλος, μια μικρή ένταση μεταξύ Πόρτις και Λαβίν ανέβασε λίγο τα ντεσιμπέλ στις εξέδρες του United Center, όταν όλα είχαν κριθεί, αλλά ο συναγερμός έληξε γρήγορα, με τους δύο αθλητές να δέχονται σωστά από μια τεχνική ποινή.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 41-56, 74-90, 95-119.

Η σειρά γυρίζει στο Μιλγουόκι στις 27/4, εκεί όπου οι Μπακς θα έχουν την ευκαιρία να… ξεμπερδέψουν, αναζητώντας μπροστά στο κοινό τους τη τέταρτη και τελευταία νίκη που απαιτείται για την εξασφάλιση της συμμετοχής στους στα ημιτελικά των playoffs της Ανατολής.