ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤΖορίστηκε, αλλά λύγισε το Πουέρτο Ρίκο και πήρε την πρωτιά η Ισπανία!

Ζορίστηκε, αλλά λύγισε το Πουέρτο Ρίκο και πήρε την πρωτιά η Ισπανία!

Η Ισπανία τα βρήκε… σκούρα κόντρα στο μαχητικό Πουέρτο Ρίκο, ωστόσο έφτασε στη νίκη (73-63), που της χάρισε την πρωτιά στον 3ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μαρκ Γκασόλ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ρίκι Ρούμπιο (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) οι πρωταγωνιστές της «ρόχα».

Ο Κλαβέλ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) διασώθηκε από την ομάδα του Κασιάνο, που θα παίξει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση στον «τελικό» με την Τυνησία την Τετάρτη.

Το Πουέρτο Ρίκο ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 14-9 (4’), ωστόσο οι Ισπανοί απάντησαν με ένα 5-0 (14-14 στο 6’). Από ‘κει και πέρα και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους «γκάλος» να προηγούνται 21-17 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το συγκρότημα του Κασιάνο μπήκε φορτσάτο και στη δεύτερη περίοδο για να ξεφύγει με 6 πόντους διαφορά (27-21 στο 13’). Εντούτοις, οι παίκτες του Σκαριόλο αντέδρασαν και έσφιξαν την άμυνά τους για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση: με επιμέρους σκορ 11-2, πέρασαν μπροστά (29-34 στο 19’), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +1 (35-36).

Η «ρόχα» ξεκίνησε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο και με σερί 7-0 ξέφυγε με 8 πόντους (35-43 στο 24’). Οι Πορτορικάνοι έδειξαν χαρακτήρα όμως και πλησίασαν εκ νέου (43-45 στο 26’).

Κάπου εκεί όμως μπλέχτηκαν στις αμυντικές «δαγκάνες» των Ισπανών και κόλλησαν επιθετικά, κάτι που είχε οδυνηρές συνέπειες: με σερί 12-0, η ομάδα του Σκαριόλο απομακρύνθηκε στο σκορ (43-57 στο 29’) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε με τους Ίβηρες να διατηρούν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους (57-67 στο 35’). Το Πουέρτο Ρίκο δεν τα παράτησε όμως και πλησίασε στο σκορ (63-69 στο 38’) χάρη στο κρεσέντο του Κλαβέλ.

Παρ’ όλα αυτά, οι Ισπανοί δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και «καθάρισαν» τη δουλειά στο φινάλε μέσα από την καλή άμυνά τους. Το τελικό 63-73 χάρισε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα -και την πρωτιά στον όμιλο- στο σύνολο του Σκαριόλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 35-36, 45-57, 63-73.