ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤΘριαμβευτική πρόκριση της Τσεχίας εις βάρος της Τουρκίας!

Θριαμβευτική πρόκριση της Τσεχίας εις βάρος της Τουρκίας!

Έγραψε ιστορία η Τσεχία!

Η ομάδα του Γκίνζμπουργκ έριξε στο… καναβάτσο την Τουρκία, την οποία νίκησε 91-76 και έτσι μαζί με τις ΗΠΑ πέρασε στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, από τον πέμπτο όμιλο!

Από την άλλη, το σύνολο του Σαρίτσα έδειξε να είχε… αδειάσει από την υπερπροσπάθεια στο ματς απέναντι στην Team USA και πλέον θα δώσει αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το ματς, με την Τσεχία να είχε ένα σταθερό προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-22). Στη δεύτερη περίοδο, η Τουρκία αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά (27-26), στα μισά. Η απάντηση ων Τσέχων ήρθε με τους Σατοράνσκι και Σιλμπ για το +9 (30-39), με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 43-35.

Με μπροστάρη τον Μαχμούτογλου, η Τουρκία έφερε το ματς ίσα (43-43), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Για άλλη μία φορά, η Τσεχία αντέδρασε και με τους Χρούμπαν και Μπάλβιν πήγε στο +11 (53-64), αλλά στα τελευταία δύο λεπτά, η ομάδα του Σαρίτσα επέστρεψε, χάρη στην ευστοχία της έξω από τα 6,75μ. (60-66).

Με απανωτά τρίποντα και από τις δύο ομάδες άρχισε η τέταρτη περίοδος, με την Τσεχία να στέλνει ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (66-77), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Τσέχοι δεν έχασαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 35-43, 60-66, 76-91