ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤΠρόκριση για τη Βενεζουέλα, αποχαιρέτησε η οικοδέσποινα Κίνα

Πρόκριση για τη Βενεζουέλα, αποχαιρέτησε η οικοδέσποινα Κίνα

Πέρασε στην επόμενη… πίστα η Βενεζουέλα, game over για την Κίνα.

Η ομάδα του Ντούρο επικράτησε 72-59 της οικοδέσποινας, την άφησε εκτός συνέχειας από το Παγκόσμιο Κύπελλο και παράλληλα η ίδια σφράγισε εισιτήριο για τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Διότιτερμάτισε στη δεύτερη θέση του πρώτου γκρουπ με πέντε βαθμούς, έχοντας έναν λιγότερο από την Πολωνία που ολοκλήρωσε με 3×3 τις υποχρεώσεις της στην α’ φάση. Τρίτοι οι Ασιάτες με 4, τελευταία η Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία δεν πήρε ούτε νίκη.

Κυριάρχησαν -όπως αναμενόταν- στα ριμπάουντ οι νικητές, οι οποίοι είχαν 49 (29 αμυντικά, 20 επιθετικά) έναντι 28 (τα 18 αμυντικά).

Ο Χέισλερ Γκουίλεντ με 15 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη ήταν ο κορυφαίος για τη Βενεζουέλα, ενώ ο Ντουάιτ Λιούις με 13, ο Γκρέγκορι Βάργκας με 12 και ο Νέστορ Κολμενάρες με 11, αλλά και 7 ριμπάουντ ήταν άξιοι συμπαραστάτες του. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Σουο Φανγκ με 13 πόντους, ο Ζιγουέι Ζάο είχε 12 και ο Γιανλιάν Γι είχε 11 και 8 ριμπάουντ.

Ουσιαστικά η Βενεζουέλα -πλην ελαχίστων και μικρών διαστημάτων- είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Η οικοδέσποινα προηγήθηκε στην αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια η αντίπαλός τους είχε σταθερά το προβάδισμα. Ιδιαιτέρως μετά το 12-5 στα 5:50, ενώ με τον Καρέρα εκτελεστή πήγε και στο +8 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο πήρε και διψήφια διαφορά αφού ο Βάργκας ήταν «ζεστός» και πήγε το σκορ στο 25-11 στα μέσα της περιόδου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +10 (33-23).

Η καλύτερη αντίδραση που έβγαλε η Κίνα ήταν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με το σκορ στο 37-32, στο 22’02”, με τον Ζάο να έχει σημαντική συμβολή στη ροή του αγώνα. Ωστόσο, η Βενεζουέλα έκανε επιμέρους σκορ 14-4 κι έχτισε διαφορά ασφαλείας και με το σκορ να είναι στο 51-36 στο 28:46. Το δεκάλεπτο έκλεισε σκορ 51-41, αλλά στη συνέχεια δεν αγχώθηκαν οι νικητές. Οι Κινέζοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στα τελευταία λεπτά, όμως μείωσαν μόνο στο 60-53. Η ομάδα του Ντούρο δεν λύγισε και πήρε σπουδαία νίκη-εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-23, 51-41, 72-59.