ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤΝίκησε με… μπόρα η Βραζιλία και περιμένει Ελλάδα

Νίκησε με… μπόρα η Βραζιλία και περιμένει Ελλάδα

Η Βραζιλία άρχισε νικηφόρα την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας νικώντας για τον έκτο όμιλο, όπου συμμετέχει και η Ελλάδα, τη Νέα Ζηλανδία με 102-94.

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς προβλημάτισε στα πρώτα 23-24 λεπτά του αγώνα, αλλά κατάφερε με ένα εκπληκτικό επτάλεπτο να μετατρέψει το -6 (56-50) σε +16 (78-62) μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος των νικητών ο Λεάντρο Μπαρμπόσα με 22 πόντους, πολύ καλός και ο Ράφα Λους με 15 (αλλά και 6 ασίστ), ενώ καλή δουλειά έκανε και ο Κριστιάνο Φελίσιο με 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Κόρεϊ Γουέμπστερ είχε 19 πόντους (τους 17 στο πρώτο ημίχρονο) με 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ για τους ηττημένους, ενώ 17 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Άιζακ Φοτού.

Την Τρίτη η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα και η Νέα Ζηλανδία το Μαυροβούνιο.

Η Βραζιλία με οδηγούς τους Λους και Λουσάδα πήρε εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα (0-6), που γρήγορα όμως εξανεμίστηκε χάρη στους Τάι Γουέμπστερ και Φοτού (13-14), ενώ το τρίποντο του Ράσμπατς χάρισε στη Νέα Ζηλανδία το πρώτο προβάδισμα (18-16). Οι δύο ομάδες, που κάθε άλλο παρά αποτελεσματικές ήταν στην άμυνα, συμβάδισαν στο σκορ μέχρι να πάρει «φωτιά» ο Κόρεϊ Γουέμπστερ (34-29). Ο Μπαρμπόσα ανέλαβε δράση ισοφαρίζοντας (42-42), αλλά ο Κόρεϊ Γουέμπστερ ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 17 πόντους μέχρι το γκολ-φάουλ του Λους να στείλει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια, 50-50.

Ο Κόρεϊ Γουέμπστερ πήρε τη σκυτάλη και οι Tall Blacks προηγήθηκαν με 56-50, αλλά τα τρίποντα των Γκαρσία, Μαρκίνιος και Μπαρμπόσα έφεραν και πάλι τούμπα το ματς (58-63). O «βομβαρδισμός» συνεχίστηκε και η Βραζιλία ολοκλήρωσε ένα 6-28 μέσα σε λιγότερα από λεπτά ξεφεύγοντας με +16, 62-78. Οι Νεοζηλανδοί πλησίασαν στους 11 στο τελευταίο τετράλεπτο (77-88), αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν περισσότεροι απειλητικοί, παρότι στα 32” μείωσαν στους έξι (92-98).

Δεκάλεπτα: 20-21, 50-50, 62-78, 92-104