ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤΜε μαγικό Καμπάτσο λύγισε την «αρκούδα» η Αργεντινή

Με μαγικό Καμπάτσο λύγισε την «αρκούδα» η Αργεντινή

Ένας μαγικός και ηγετικός Καμπάτσο καθάρισε για την Αργεντινή! Ο γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης -με 21 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και ένα καθοριστικό καλάθι- οδήγησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του στη νίκη επί της Ρωσίας (69-61), με την οποία εξασφάλισε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου και το «3 στα 3».

Από 13 πόντους πρόσθεσαν για τους νικητές οι Σκόλα και Ντέλια, ενώ από την «αρκούδα» ξεχώρισε ο Ζούμπκοφ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Πάντως, η ομάδα του Μπαζάρεβιτς είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους Ρώσους, παρότι η Αργεντινή ξεκίνησε με 0-6 (4’): οι παίκτες του Μπαζάρεβιτς βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό επιθετικά και με επιμέρους σκορ 13-1 ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (13-7 στο 9’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater του Καμπάτσο, που μείωσε σε 17-12 για την ομάδα του.

Η ομάδα του Ερνάντες κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 15-0 μετέτρεψε το 17-12 σε 17-27 (14’), με τους Καμπάτσο και Σκόλα να παίρνουν μπρος επιθετικά.

Οι Νοτιοαμερικάνοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (24-35 στο 17’) χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα. Από την άλλη, οι παίκτες της «αρκούδας» ανέβασαν την απόδοσή τους και πλησίασαν στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (33-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από την αστοχία και τη νευρικότητα των δύο ομάδων, που… έσπασαν τα καλάθια. Κάτι που βόλεψε την Αργεντινή, η οποία βρήκε περισσότερες λύσεις και με τον Ντέλια να μπαίνει στην εξίσωση, έφτασε στο +12 (38-50 στο 25’).

Το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ήταν μια… κακοποίηση του μπάσκετ, με τις δύο αντιπάλους να σημειώνουν μόλις 5 πόντους συνολικά (!) και τους παίκτες του Ερνάντες να φτάνουν στο +13 (40-53 στο 30’).

Παρά το γεγονός πως «στράβωσε» το παιχνίδι, οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και πλησίασαν εκ νέου με σερί 11-0 (51-53 στο 33’), με τον Ζούμπκοφ να οδηγεί την ομάδα του στη μεγάλη ανατροπή.

Όπως αναμενόταν, τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με το συγκρότημα του Μπαζάρεβιτς να παραμένει σε απόσταση αναπνοής (57-59 στο 37’). Οι Αργεντινοί ανάσαναν κάπως (57-62 στο 38’) αφού εκμεταλλεύτηκαν τις βολές, ωστόσο δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν.

Με ένα λέι-απ του Σόπιν, η Ρωσία μείωσε (61-63) στα 39 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έβαλε… φωτιά στο ματς. Εκεί ανέλαβε δράση ο Καμπάτσο, που ευστόχησε σε μεγάλο σουτ στην αμέσως επόμενη επίθεση (61-65) και έκλεψε την μπάλα από τον Σόπιν, ενόσω είχε 2/2 βολές για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του (61-67) στα 20 δευτερόλεπτα.

Ένα κάρφωμα του Γκαρίνο με τη λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 61-69 και χάρισε το ροζ φύλλο στην Αργεντινή.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-39, 40-53, 61-69.