ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ«Λύγισε» την Λιθουανία και πέρασε με το απόλυτο η Αυστραλία

«Λύγισε» την Λιθουανία και πέρασε με το απόλυτο η Αυστραλία

Με… μπροστάρη τον Πάτι Μιλς (23π.) και άξιο συμπαραστάτη τον Άρον Μπέινς (21π., 13ρ.), η Αυστραλία «λύγισε» την Λιθουανία και πέρασε με το απόλυτο (3/3) στην επόμενη φάση. Παρέα, βέβαια, με τα «καγκουρό» προκρίθηκε και η «λιέτουβα», η οποία, επίσης, θα μεταφέρει τις νίκες της (2-1).

Στο τελευταίο λεπτό ξεκαθάρισε το ματς, με τον Μιλς να αναλαμβάνει δράση και να… καθαρίζει, με τους Λιθουανούς να μην αντέχουν στο φινάλε.

Μιλς, Ντελαβεντόβα και Ινγκλς ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα για την Αυστραλία, η οποία πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (8-18 και 11-21). Ένα μικρό σερί των Λιθουανών έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους, ωστόσο με τον Γκάουλντινγκ να διαμορφώνει το 19-27 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Αντίθετο ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σαμπόνις, Ουλανόβας και Λεκαβίτσιους να τρέχουν ένα σερί 8-2 για να φέρουν το ματς στο καλάθι (27-29). Ωστόσο, οι Αυστραλοί απάντησαν με δικό τους σερί και έστειλαν τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή (29-42) και το ημίχρονο έκλεισε με τα «καγκουρό» να βρίσκονται στο +11 (41-52).

Ένα γρήγορο 5-0 έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους, με τους Λιθουανούς όμως να μην μπορούν να την κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα και τους Αυστραλούς να την μεγαλώνουν συνεχώς με μικρά ξεσπάσματα των Μιλς και Μπέινς. Και η τρίτη περίοδος έκλεισε ξανά με του Αυστραλούς μπροστά στο σκορ (60-68). Οι Λιθουανοί έπρεπε να αντιδράσουν και το έκαναν στο τέταρτο δεκάλεπτο. «Έσφιξαν» την άμυνά τους και με σωστές επιθέσεις άρχισαν την… αντεπίθεσή τους. Με ένα τρομερό σερί 18-12 έριξαν τη διαφορά στο καλάθι ένα λεπτό πριν το φινάλε και είχαν μπει «γερά» στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Ωστόσο, ένα μεγάλο τρίποντο του Πάτι Μιλς μισό λεπτό πριν το φινάλε ήρθε σαν… μαχαιριά, με την Αυστραλία να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 87-82.