ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤΚατοστάρα… παρηγοριάς για τη Νιγηρία

Κατοστάρα… παρηγοριάς για τη Νιγηρία

Παρηγοριά στον… άρρωστο αποδείχθηκε για τη Νιγηρία το ματς με τη Νότιο Κορέα. Οι Αφρικανοί ποδοπάτησαν την ομάδα του Κιμ επικρατώντας με το εντυπωσιακό 108-66, όμως αυτή η νίκη δεν αρκούσε για να τους δώσει μία από τις δύο πρώτες θέσεις.

Πατώντας το γκάζι μετά την πρώτη περίοδο, το συγκρότημα του Νουόρα συνέτριψε τους… δύσμοιρους Ασιάτες, με τους Έρικ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Ντιόγκου (16 πόντοι) και Μέτου (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν.

Με 3 ήττες ολοκλήρωσε την πρώτη φάση η Νότιος Κορέα, από την οποία ξεχώρισε ο Ρα (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Οι Ασιάτες ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με εφαλτήριο την καλή αμυντική λειτουργία, προηγήθηκαν 11-7 (6’). Κάπου εκεί όμως μπήκε στην εξίσωση ο Έρικ, ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες και έφερε τη Νιγηρία στο +2 (15-17) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το σύνολο του Κιμ πέρασε μπροστά στο σκορ (20-19 στο 12’) με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά αυτό συνέβη για τελευταία φορά. Με σερί 14-0, οι Αφρικανοί γύρισαν τελείως το ματς και ξέφυγαν με 13 πόντους διαφορά (20-33 στο 15’).

Από ‘κει και πέρα, το συγκρότημα του Νουόρα απομακρυνόταν συνεχώς και έκλεισε το ημίχρονο στο +18 (31-49).

Στην τρίτη περίοδο, οι Νιγηριανοί έκαναν πάρτι και έφτασαν μέχρι και το +32 (47-79) για να καθαρίσουν μια και καλή την υπόθεση-νίκη. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Αφρικανούς να φτάνουν με άνεση στην… κατοστάρα κι ενώ διέσυραν τη Νότιο Κορέα με το τελικό 66-108.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-49, 50-79, 66-108.