ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Ξέρανε» την Μπαρσελόνα η Εφές με… σούπερ Τόμιτς!

«Ξέρανε» την Μπαρσελόνα η Εφές με… σούπερ Τόμιτς!

Μεγάλο… θρίλερ στο «Αμπντί Ιπεκτσί»! Η Μπαρσελόνα ήταν μπροστά στα 15’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Ντάνστον αρχικά και το αυτοκαλάθι του Τόμιτς στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στην Αναντολού Εφές να νικήσει 72-68 και να πάει στο 6-5 στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε ακόμη και στο -16 στην αναμέτρηση, αλλά με απανωτά τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Εφές, ξεφεύγοντας από νωρίς στο +9 (12-3). Οι παίκτες του Περάσοβιτς συντηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας (18-11), με τον Τόμιτς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να κρατά την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι (21-15).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Καταλανοί ανέβηκαν επιθετικά, αλλά όχι τόσο αμυντικά, με τους γηπεδούχους να διατηρούσαν το προβάδισμά τους (28-24). Μάλιστα, στη συνέχεια η Εφές πάτησε το… γκάζι και κατάφερε να φτάσει ακόμη και στο +12 (36-24), με την ομάδα του Μπαρτζώκα να σφίγγει την άμυνά της στα τελευταία δύο λεπτά, αλλά να μην το εκμεταλλεύεται αρκετά (36-28).

Η Μπαρσελόνα συνέχισε να ήταν άστοχη και στο δεύτερο μέρος, με την Εφές να… πατάει πάνω σ’ αυτό και με πρωταγωνιστή τον Ερτέλ να φτάνει στο +16 (48-32) στα μισά. Χάρη στον Γάλλο γκαρντ, οι γηπεδούχοι ήταν στο +15 (54-39) στα 1:53’’ πριν το τέλος, με τους «μπλαουγκράνα» με δύο απανωτά τρίποντα να διαμορφώνουν το 54-45. Με ένα 7-0 μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο, πλησιάζοντας στο καλάθι (54-52), με την αναμέτρηση να γίνεται ντέρμπι, αλλά την Εφές να διατηρεί το προβάδισμά της (60-57).

Όμως, η περιφέρεια της Μπαρτσελόνα εξακολουθούσε να ήταν… καυτή και με συνεχόμενες «βόμβες» έξω από τα 6,75μ. πέρασε μπροστά (66-68), στα 46’’ πριν τη λήξη! Στην επόμενη φάση, ο Ντάνστον πέτυχε καλάθι και φάουλ, με τον Τόμιτς να πετυχαίνει αυτοκαλάθι στην άστοχη βολή του Αμερικανού και να δίνει ξανά το προβάδισμα στην Εφές (70-68), με τη νίκη (72-68) να «κλειδώνει» με 2/2 του Μπράουν από τη γραμμή των βολών!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-28, 54-45, 72-68.