ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΒήμα... πρωτιάς για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (η 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα)

Βήμα… πρωτιάς για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (η 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα)

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον ρωσικό… εμφύλιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, κόντρα στην Ούνικς Καζάν, παίρνοντας τη νίκη με 86-74, εκτός έδρας.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο 21-7 και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κατάταξης. Όσο ζει… ελπίζει η Νταρουσάφακα, που αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε της Γαλατασαράι με 73-67.

Στο… ρελαντί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη δημιούργησε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε με 19-7. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μεν τη διαφορά στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ουδέποτε μπήκαν μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, οι πρωταθλητές Ευρώπης άνοιξαν διαφορά είκοσι πόντων, όταν ξέφυγαν με 72-52. Αντέδρασε εκ νέου το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν μειώνοντας τη διαφορά στους οκτώ πόντους, αλλά δεν διεκδίκησε με αξιώσεις το θετικό αποτέλεσμα, οπότε υποχώρησε στο 7-21 επιτρέποντας στην ΤΣΣΚΑ να ανέβει στο 21-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-44, 57-74, 74-85.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Αντίποβ 9 (2), Λάνγκφορντ 17 (2), Πονκρασόφ 16 (2), Παρακχούσκι 14, Κολόμ 3, Κλιμένκο 2, Μπάνιτς 4, Βορονόβ 2, Πανίν, Ουίλιαμς, Αντουσιτς 7 (1).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 22 (3), Τεόντοσιτς 12 (2), Όγκουστιν 1, Φριντζόν 2, Τζάκσον 7 (1), Φρίλαντ 6, Βοροντσέβιτς 9 (2), Χίγκινς 5 (1), Χριάπα 6, Κουρμπάνοφ 9, Χάινς 6.

Παραμένει… ζωντανή η Νταρουσάφακα

Βρέθηκε στο -7, όταν οι φιλοξενούμενοι του τουρκικού ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής προηγήθηκαν με 16-9 έπειτα από σερί 7-0 στην πρώτη περίοδο. Ωστόσο, στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου εικοσάλεπτου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αξιοσημείωτη διαφορά, κάτι που πέτυχε το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ με επιμέρους σκορ 19-5 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Νταρουσάφακα δεν απώλεσε άλλη φορά το προβάδισμα και εξασφάλισε την άνοδο στο 14-14 ρίχνοντας στο 10-18 την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-39, 61-52, 73-67.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 13 (3), Μπατούκ 6 (2), Ουαναμέικερ 22 (3), Κλάιμπερν 15, Μοερμάν 3, Αλντεμίρ 2, Άντερσεν 8 (1), Ζίζιτς 2, Μπερτάνς, Χαρανγκόντι 2.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 17 (1), Φιτιπάλντο, Τάιους 4, Κορκμάζ 9 (2), Σιλμπ 4, Αράρ 4, Πλάις 8, Ντέι 11 (3), Γκιουλέρ 5, Ντίμπλερ 5, Κοκσάλ.

«Καθάρισε» ο Περπέρογλου για την Μπαρτσελόνα

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να παρουσιάζουν αξιοσημείωτες διαφορές. Στο 5ολεπτό η Μπαρτσελόνα πήρε μικρό προβάδισμα με 11-9, με τον Βεζένκοφ να έχει βρει ρυθμό, ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε άμεσα σε 13-13, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 17-18.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο ανέβασε «στροφές» στην συνέχεια και στο 18΄ πέρασε μπροστά με 30-24, με τους Σέρβους να μειώνουν στο ημίχρονο σε 32-29.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στο 24’ είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +10 (42-31). Ο Ερυθρός Αστέρας τα είχε βρει «σκούρα» με την άμυνα των Ισπανών, που στο 30’ βρίσκονταν κοντά στο σκορ με 52-43. Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα δεν έχασε τον έλεγχο και τελικά με κορυφαίο τον Στράτο Περπέρογλου έφτασε στη νίκη γοήτρου με 67-54.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-29, 52-43, 67-54

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράϊς 5 (1), Κλαβέρ 5 (1), Ναβάρο 2, Βεζένκοφ 8 (2), Κούρουτς 2, Έρικσον 3 (1), Ντιανιέ 3, Όλεσον 7 (1), Κόπονεν 13 (3), Ρένφρο 2, Περπέργλου 17 (3)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 8 (1), Τόμσον 2, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 7 (1), Σιμόνοβιτς 7 (1), Τζένκινς 8, Γιόβιτς, Γκούντουριτς 5 (1), Κούζμιτς 2 , Μπιέλιτσα 2