ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΒήμα οκτάδας από την Μπασκόνια, που έκανε μια… χαψιά τη Μακάμπι!

Βήμα οκτάδας από την Μπασκόνια, που έκανε μια… χαψιά τη Μακάμπι!

Επιβλητική Μπασκόνια, διέσυρε με 97-73 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Βιτόρια και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-11 κάνοντας έτσι πολύ σημαντικό βήμα για να βρεθεί στην πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου. Πρώτη ήττα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου μετά από 4 διαδοχικές νίκες και πλέον υποχώρησε στο 9-12.

Οι Βάσκοι είχαν κορυφαίο τον Βόιγκτμαν, που σημείωσε 20 πόντους με 8/9 εντός παιδιάς, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Χίλαρντ (19 πόντοι), Βιλντόθα (16 πόντοι). Γουίλμπεκιν (19 πόντοι) και Ο’ Μπράιαντ (15 πόντοι) πάλεψαν από τους Ισραηλινούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, ιδίως μέχρι τα μέσα του (14-11). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (26-18).

Με τρομερή ευστοχία στα τρίποντα, η ομάδα του Περάσοβιτς ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο (48-33 στο 17’), ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +13 (54-41).

Η απόλυτη κυριαρχία όμως της Μπασκόνια ήταν στην τρίτη περίοδο, στην οποία έστησαν… πάρτι για να φτάσουν μέχρι και το +24 (73-49 στο 26’). Με δύο εύστοχες βολές του Σιλντς, οι Βάσκοι έφτασαν στο 81-57 στο 30’ και ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη.

Από την άλλη, η Μακάμπι αδυνατούσε να ακολουθήσει το φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων και δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να τους πλησιάσει στο σκορ. Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό 97-73 και «ντούμπλαραν» τις νίκες τους με τους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73.