ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΘρυλική νίκη απέναντι στο αγαπημένο του «θύμα»

Θρυλική νίκη απέναντι στο αγαπημένο του «θύμα»

Ένας Ολυμπιακός βγαλμένος από το ένδοξο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν, που ουδεμία σχέση είχε με το «φάντασμα» που βλέπαμε στις πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας, έκανε το θαύμα του απέναντι στο αγαπημένο του θύμα. Οι «ερυθρόλευκοι» με μαγική εμφάνιση υποχρέωσαν την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη της ήττα, μάλιστα μέσα στην Μόσχα, με 84-79 και έδειξαν πως ίσως τελικά να υπάρχει ελπίδα την φετινή σεζόν.

Σπουδαία δουλειά από όλους την άμυνα, οδηγοί στην επίθεση οι «καυτοί» Μπράντον Πολ και Κέβιν Πάντερ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Εξαιρετικός ο Πρίντεζης (11π.), αποτελείωσε στο φινάλε τους Ρώσους ο συνήθης εφιάλτης τους, Σπανούλης. Πελαγωμένη χωρίς Κλάιμπερν η πρωταθλήτρια Ευρώπης, περίμενε τα πάντα από τα ηρωικά του Τζέιμς (19π.) και του Χίλιαρντ (17π.).

Μοναδική «σκιά» στην πρώτη νίκη στην Μόσχα μετά το 2008 με το καλάθι του Λιν Γκριρ, ο τραυματισμός του Παπανικολάου, που αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο στο πρώτο δεκάλεπτο και θα υποβληθεί σε εξετάσεις με την επιστροφή της αποστολής. Δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο ο Γουέιντ Μπόλντγουιν. Επόμενη πρόκληση το ματς της Παρασκευής με την Μακάμπι του Σφαιρόπουλου στο ΣΕΦ (21:30).

Ο Κεμζούρα εξέπληξε αφήνοντας εκτός πρώτης πεντάδας Σπανούλη και Πρίντεζη. Τσέρι, Πάντερ, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας και Μιλουτίνοφ άρχισαν το ματς απέναντι σε Τζέιμς, Χίλιαρντ, Κουρμπάνοφ, Βόιτμαν και Χάινς. Δύο καλές άμυνες οδήγησαν σε ισάριθμα λάθη τους γηπεδούχους και το γρήγορο 0-4, που παρά την προσωρινή αντίδραση της ΤΣΣΚΑ (6-4) είχαν το παιχνίδι σε… βολικό τέμπο. Το δεύτερο φάουλ του Μιλουτίνοφ με την συμπλήρωση του πεντάλεπτου (10-11) πλήγωσε τους Πειραιώτες, που έχασαν το σημείο αναφοράς τους στην επίθεση. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διάβασε τις αδυναμίες στην ερυθρόλευκη άμυνα και παίρνοντας σκορ στο ανοιχτό γήπεδο ξέφυγε με οκτώ (21-13 και 24-16) έχοντας τον Τζέιμς σε μεγάλα κέφια.

Τα πράγματα έκανε χειρότερα η αποχώρηση του Παπανικολάου με τραυματισμό στο γόνατο και η ΤΣΣΚΑ που μυρίστηκε αίμα έφτασε στο +11 (29-18) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Πάνω που έδειχνε να χάνει την επαφή του με το σκορ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε εντυπωσιακά. Βελτιώνοντας την άμυνά του και με τους Πρίντεζη και Πολ να κάνουν θραύση επιθετικά έτρεξε ένα επί μέρους 2-15 περνώντας μπροστά, 31-33. Εφαρμόζοντας άμυνα που… προ(σ)καλούσε τους Ρώσους να σουτάρουν από μακριά και προστατεύοντας καλά την ρακέτα και τους διαδρόμους προς αυτή, οι Πειραιώτες έκλεισαν το ημίχρονο στο +4, 39-43.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας και στο +7 (44-51). Ούτε η αποχώρηση του Μιλουτίνοφ με τρίτο φάουλ προβλημάτισε τους «ερυθρόλευκους», που ήταν σταθερά αποτελεσματικοί στην άμυνα και πληγώνονταν μόνο από τα ηρωικά του Τζέιμς ή τα τελειώματα του Χάινς κοντά στο καλάθι. Ο Πάντερ «ζεστάθηκε» και διατηρούσε μπροστά την ομάδα του, 53-59, ενώ και ο Ρούμπιτ στεκόταν επάξια στην θέση «5» με καλή δουλειά κυρίως στην επίθεση. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο προπορευόμενος, 60-64.

Οπλισμένοι με αυτοπεποίθηση που ξεχείλιζε πλέον οι φιλοξενούμενοι κι έχοντας απέναντί τους μια σοκαρισμένη ΤΣΣΚΑ, έδειχναν να ελέγχουν την μοίρα του αγώνα (62-68) χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες για να «χτίσουν» μεγαλύτερη διαφορά. Οι γηπεδούχοι όντας απελπιστικά άστοχοι από μακριά «φόρτωσαν» μπάλες στην ρακέτα και πλησίασαν στο καλάθι, 66-68, αλλά το μεγάλο τρίποντο του Πολ και ο αιφνιδιασμός του Πρίντεζη έβαλαν τον Ολυμπιακό στο τρίλεπτο μπροστά με επτά, 66-73. Το φοβερό ανάποδο γκολ-φάουλ του Πολ διατήρησε το +7 (69-76) 1:55 για το φινάλε, ενώ ο Σπανούλης αναβίωσε όλους τους εφιάλτες της ΤΣΣΚΑ «καθαρίζοντας» το ματς με τρίποντο (72-79), στο 1:09 για το τέλος. Η πελαγωμένη πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν είχε απαντήσεις και δεν γλίτωσε την πρώτη της φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84