ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΤεράστια ανατροπή και… δώρο στον Παναθηναϊκό από Αρμάνι!

Τεράστια ανατροπή και… δώρο στον Παναθηναϊκό από Αρμάνι!

«Θύμα» της Αρμάνι και η Νταρουσάφακα!

Η ομάδα του Ρέπεσα βρέθηκε ακόμη και στο -25, όμως με «όπλο» την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 89-87 την Νταρουσάφακα, η οποία έπεσε στο 10-11 και έτσι από τη μία μπήκε σε κίνδυνο η είσοδός της στην οκτάδα, ενώ από την άλλη το αποτέλεσμα αυτό ευνόησε και τον Παναθηναϊκό Superfoods!

Κορυφαίοι των πρωταθλητών Ιταλίας ήταν οι Πάσκολο και Σίμον με 15 πόντους ο καθένας, με τον Γουαναμέικερ να ήταν πρώτος από το σύνολο του Μπλατ, με 20 πόντους.

Καλό ρυθμό από την αρχή είχε το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την Νταρουσάφακα με το υπέρ της 24-20. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Αρμάνι μείωσε στο καλάθι (26-28) και διατηρούνταν στο ματς μέχρι τα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε… φωτιά στην επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +13 (38-51).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και στο +23 (43-68), με τους Ιταλούς στη συνέχεια να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, αλλά όχι στην άμυνα και έτσι το σκορ στο τέλος της περιόδου να ήταν στο 61-73. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι έκανε υπερπροσπάθεια και στα μισά ισοφάρισε 78-78! Μάλιστα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάσκολο, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (84-82), περίπου 1:30’’ πριν τη λήξη, ενώ ο Σάντερς τους έστειλε στο +3 (86-83), στα 30’’! Η αναμέτρηση πήγε στη… ρουλέτα των βολών, με τους παίκτες του Ρέπεσα να ήταν πιο ψύχραιμοι και να φτάνουν στη μεγάλη νίκη με το τελικό 89-87!

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-51, 61-73, 89-87