ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΣυνέτριψε την Μπάρσα και αγκαλιάζει την 4η θέση!

Συνέτριψε την Μπάρσα και αγκαλιάζει την 4η θέση!

Με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει… όργια, η Αναντολού Εφές συνέτριψε 92-70 την Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη και σφιχταγκάλιασε την 4η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Αμερικανός γκαρντ των Τούρκων σημείωσε 37 πόντους με 12/15 εντός παιδιάς!

Έτσι, η ομάδα του Αταμάν άφησε πίσω της τους Καταλανούς (16-9 το ρεκόρ της) και παράλληλα απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας μαζί τους αφού κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από την αρχή και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα κυρίως χάρη στο σερί 8-0 που έκαναν στα μισά της πρώτης περιόδου, με το οποίο μετέτρεψαν το 11-10 σε 19-10 (8’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (24-12).

Και στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Εφές συνέχισαν να κυριαρχούν έχοντας πολλές λύσεις επιθετικά, με συνέπεια να απομακρυνθούν με 15 πόντους διαφορά (40-25 στο 16’). Η Μπάρτσα το… μάζεψε κάπως μειώνοντας στο -11 με το τέλος του ημιχρόνου (42-31).

Μάλιστα, οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησίασαν ακόμα περισσότερο (44-40 στο 24’). Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκαν οι Τούρκοι και με μπροστάρηδες τους Μοερμάν, Μίσιτς, «έχτισαν» πάλι διψήφια διαφορά (57-43 στο 27’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Αναντολού στο +11 (64-53).

Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν μια προσωπική παράσταση του Λάρκιν, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους σε αυτό το διάστημα και «σκότωσε» την Μπάρτσα. Ο Αμερικανός έστειλε την ομάδα του μέχρι και το +26 (92-66 στο 38’), με το τελικό σκορ να είναι 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 64-53, 92-70.