ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΣτο… χαλαρό η Αρμάνι την Μπασκόνια!

Στο… χαλαρό η Αρμάνι την Μπασκόνια!

Χωρίς να πιεστεί, η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε στην τέταρτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 88-76 της Μπασκόνια. Οι πρωταθλητές Ιταλίας πήραν μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό από το πρώτο δεκάλεπτο και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος, με τη… βοήθεια των -πολύ- μέτριων Βάσκων.

Από το σύνολο του Γιασμίν Ρέπεσα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρακίμ Σάντερς με 19 πόντους, με τον Λάρκιν να ξεχωρίζει από τους ηττημένους με 21 πόντους και 9 ασίστ.

Μετά το αργό και σφιχτό τέμπο των πρώτων πέντε λεπτών (9-9), το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι περίπου 2’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (14-15) με την Αρμάνι να κάνει αρχικά ένα 9-0 για το +8 (23-15) και να φτάνει στο +10 (27-17) με τρίποντο του Καλνιέτις στη λήξη. Η ομάδα Ρέπεσα συνέχισε έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την Μπασκόνια να ήταν πολύ άστοχη, η διαφορά ξέφυγε στο +17 (40-23)! Στα τελευταία λεπτά, οι Βάσκοι αντέδρασαν και πλησίασαν (45-35), αλλά με ένα 4-0, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (49-35).

Η Μπασκόνια βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά όχι αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να ήταν σε θέση να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, όπου το τέλος του τη βρήκε στο +16 (72-56). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Ιταλοί ξέφυγαν στο +17 (76-59). Το ποτάμι δεν είχε… γυρισμό για τους φιλοξενούμενους, με την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη εύκολα και ακούραστα με το τελικό 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 72-56, 88-76