ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΣοβαρεύτηκε και «γλίτωσε» την γκέλα η Ρεάλ

Σοβαρεύτηκε και «γλίτωσε» την γκέλα η Ρεάλ

Η Ρεάλ, με μπροστάρη τον Ρούντι Φερνάντεθ στο δεύτερο ημίχρονο, «ανέτρεψε» την κατάσταση κόντρα στην Γκραν Κανάρια στην Τενερίφη και, νικώντας τη 75-67 για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έφτασε στο 14-3 το ρεκόρ της και παρέμεινε σταθερά στη δεύτερη θέση και άφησε τους γηπεδούχους στο 6-11.

Οι παίκτες του Γκαρθία έφτασαν στο +10 στη δεύτερη περίοδο, όμως δέχτηκαν κάποια επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο και ένα 6-0 στην τέταρτη και βρέθηκαν στο -6, μην καταφέρνοντας να αντιδράσουν στη συνέχεια.

Κορυφαίος των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν ο Γιουλ με 16 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Φερνάντεθ με 11 και Ράντολφ, Αγιόν με 10 πόντους. Για τους νησιώτες, ξεχώρισαν οι Ολιβέρ και Μπάεθ με 12 πόντους.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρθία κράτησε χωρίς πόντο τη Ρεάλ για τέσσερα λεπτά μετά το αρχικό 0-5 και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 15-8 και 15-3 επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα. Οι «μερένχες» αντεπιτέθηκαν και με σερί 8-0 έφτασαν στο +1 στην πρώτη περίοδο.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 και έφτασαν στο 34-27 στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Γκραν Κανάρια ξέφυγε με +10 δύο φορές στην τρίτη περίοδο και ολοκλήρωσε με +4 το τριαντάλεπτο με πολλές επιθετικές επιλογές. Εκεί, η Ρεάλ βελτίωσε την κακή άμυνα του προηγούμενου διαστήματος και ο Ταβάρες άρχισε να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, οπότε η «βασίλισσα» ισοφάρισε 58-58 και προηγήθηκε 61-60. Ο Φερνάντεθ ανέλαβε δράση και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έφερε το +6 και το τελικό +8.

Τα δεκάλεπτα 15-16. 34-27, 56-52, 67-75

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Ολιβέρ 12, Ματζέτ 2 (1/9 σουτ), Ερικσον 7, Βένε 0/4 σουτ, Μπάλβιν 8 (8 ριμπάουντ), Μπάεθ 12 (7 ριμπάουντ), Πασέτσνικς 7, Πάουλι 11 (5/6 σουτ), Ραμπασέδα 8, Τιλί 7

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 10, Φερνάντεθ 11 (3/7 τρίποντα), Καμπάτσο 7 (2/8 σουτ), Ρέγες 2, Αγιόν 10 (6 ριμπάουντ), Ταβάρες 8, Γιουλ 16 (6/10 σουτ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς, Τέιλορ 5