ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΡεάλ-Ολυμπιακός 83-65: Βαριά ήττα στο φινάλε

Ρεάλ-Ολυμπιακός 83-65: Βαριά ήττα στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός ήταν στο παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και επειδή η Ρεάλ δεν τα… συγχωρεί, γνώρισε την ήττα με 83-65 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας!

Ό,τι έχτιζαν οι «ερυθρόλευκοι» για περίπου τρία δεκάλεπτα, το… γκρέμισαν στο τέλος, δίνοντας το δικαίωμα στη Ρεάλ να απελευθερωθεί και να τους συντρίψει 83-65, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. Κομβικό σημείο του ματς, όταν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε (49-51) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια έχασε τη… γη κάτω από τα πόδια της.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Λοτζέσκι με 14, με τον Σπανούλη να προσθέτει άλλους 12, τον Πρίντεζη να σταματά στους 11 και τον Μπιρτς να ήταν… συγκινητικός με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Πάτρικ Γιανγκ, αλλά ακόμη θέλει πολλή δουλειά για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Από τη «βασίλισσα», τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Γιουλ με 22 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντόντσιτς με 11.

Χωρίς καμία έκπληξη η πρώτη πεντάδα του Ολυμπιακού, με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη να την απαρτίζουν. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν κάποιες καλές άμυνες στην αρχή (4-5), αλλά μετά ενεργοποιηθήκαν οι Γιουλ και Ρούντι για τη Ρεάλ, η οποία είχε το προβάδισμα (14-10). Ύστερα από ένα ξέσπασμά τους, οι Πειραιώτες πέρασαν ξανά μπροστά (14-15), αλλά ακολούθησε ένα 8-0 της «βασίλισσας» (22-15) με τον «φλεγόμενο» Γιουλ, χάρη στον οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (24-17).

Ό,τι έχτισαν οι πρωταθλητές Ελλάδας στην αρχή της δεύτερης περιόδου, που μείωσαν στους τρεις πόντους (26-23), το… γκρέμισαν με την κακή περιφερειακή τους άμυνα, καθώς έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ξανά (31-23). Ωστόσο, στο τρέξιμο της Ρεάλ, ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις στη συνέχεια και έτσι η διαφορά ροκανίστηκε στους τρεις (33-30). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δέχονταν καλάθια, αλλά έβρισκαν λύσεις στην επίθεση –συν τα επιθετικά ριμπάουντ από Μπιρτς και Αγραβάνη- και έτσι παρέμεναν για τα καλά στο παιχνίδι (37-34), με τον Σπανούλη να βάζει την… υπογραφή του για το 42-40 του ημιχρόνου.

Παρότι ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός (42-42), το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε ο Σπανούλης έδωσε ώθηση στη Ρεάλ για να πάει στο +5 (47-42). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξανά τις απαντήσεις, οι οποίες ήρθαν από την άμυνα, με αποτέλεσμα να περάσουν ακόμη και μπροστά (49-51). Αλλά, στη συνέχεια η αστοχία τους, σε συνδυασμό με την εξόφθαλμη ανοχή των διαιτητών για τους Ισπανούς, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν ένα 9-0 για το +7 (58-51). Η μόνη αντίδραση των πρωταθλητών ήταν ένα καλάθι του Λοτζέσκι, με τον Αγραβάνη να δέχεται –μία ανόητη- τεχνική ποινή στο τελευταίο λεπτό και να βοηθά την ομάδα του Λάσο να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (62-53).

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ρεάλ πήγε στο +11 (64-53) και χάρη στον Ράντολφ διατηρούσε τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο (71-60). Το τρίποντο του Λοτζέσκι σταμάτησε τον ρυθμό της Ρεάλ (71-63) και παρόλο που οι Μαδριλένοι δεν σκόραραν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα τραγικό λάθος πίσω από το άλλο (χαμένα λέι απ, λάθος πάσες) στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει εκεί για ένα τρίλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν αποσυνδεθεί από το καλάθι, με τους γηπεδούχος να ξεφεύγουν κι άλλο (75-63), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Πλέον, χρόνος δεν υπήρχε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος… παραδόθηκε και γνώρισε την ήττα με το τελικό 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 7, Ντρέιπερ 2, Ρούντι 7 (1), Ντόντσιτς 11 (2), Ρέγες 6, Αγιόν 9, Κάρολ 10, Χάντερ 4, Γιουλ 22 (4), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν, Μπιρτς 6 (10 ριμπ.), Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14 (3).