ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠρίγκιπας στο… κάστρο του ο Ολυμπιακός Πειραιώς

Πρίγκιπας στο… κάστρο του ο Ολυμπιακός Πειραιώς

Μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άπλωσε αμυντικές… δαγκάνες και «στραγγαλίζοντας» τη Μονακό, νίκησε 86-65 και διατήρησε το φετινό αήττητο στο ΣΕΦ (6-2)!

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Από νωρίς απέκτησε γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι, με τη Μονακό να μπαίνει ιδιαίτερα ορεξάτη στην επίθεση και χωρίς σχεδόν να χάσει… σουτ, πήγε στο +7 (9-16), στο πρώτο τρίλεπτο. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με κάποιες άμυνες, μειώνοντας στο καλάθι (14-16), ωστόσο ένα ξέσπασμα του Τζέιμς και τα λάθη των Πειραιωτών, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +11 (14-25), στο 8’. Το τρίποντο του Παπανικολάου ξεκόλλησε την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά στον εναπομείναντα χρόνο οι λάθος επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Πριγκιπάτου να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +10 (17-27).

Παρά την καλύτερή του άμυνα στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να κάνει λάθη και να ήταν άστοχος, με τη Μονακό να ήταν σταθερά μπροστά σε διψήφια απόσταση (19-30), μέχρι το 13’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και σε συνδυασμό με τα επιθετικά ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Ζαν-Σαρλ) και τον Σλούκα να… ενεργοποιείται, μείωσαν στο -4 (30-34), στο 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κλείσουν ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» (35-38), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με εξαιρετικές άμυνες μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να χαλάσει το… μυαλό της Μονακό και με τον Βεζένκοφ να παίρνει το προβάδισμα (42-41). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτεροι για τους «ερυθρόλευκους», με τους Ντόρσεϊ και Φαλ να τους στέλνουν στο +8 (51-43), στο 16’. Με μπροστάρη τον διεθνή γκαρντ η διαφορά ξέφυγε στο +9 (55-46), ωστόσο μία έλλειψη συγκέντρωσης και η επιστροφή του Τζέιμς, οι Μονεγάσκοι μείωσαν στο -3 (55-52), στο 29’. Αλλά, στα τελευταία λεπτά, ο Βεζένκοφ κράτησε τους Πειραιώτες στο +7 (59-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την άμυνά του και τις σωστές επιθετικές επιλογές, ο Ολυμπιακός ξέφυγε αρχικά στο +12 (66-54), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν το μομέντουμ του ματς, με τις άμυνες του Παπανικολάου και τους Ντόρσεϊ και Ζαν-Σαρλ να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +17 (74-57), στο 35’. Πλέον, το παιχνίδι είχε… λήξει, με τη διαφορά να πηγαίνει ακόμη και στο +23 (84-61) και το τελικό σκορ να ήταν το 86-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65