ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠήρε το ντέρμπι με Αρμάνι η Μακάμπι

Πήρε το ντέρμπι με Αρμάνι η Μακάμπι

Άγρια… ομορφιά είχε το Μακάμπι – Αρμάνι, με τις ομάδες να παίζουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διεκδίκησε μέχρι το φινάλε τη νίκη στην έδρα της και πήρε… ανάσα, φτάνοντας τις 5 νίκες στην Euroleague.

Πέντε παίκτες της Αρμάνι ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Νεμάνια Νέντοβιτς (17π.). Ο Μάικ Τζέιμς είχε 16 πόντους (5/11 σουτ) και 8 ασίστ.

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 10-4 (4′) στο ματς, αλλά η Αρμάνι έτρεξε σερί κι έφτασε στο 10-18 (7′), με τον Ζούσμαν να μειώνει στο 10′ (21-24). Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Τελ Αβίβ έκανε σερί 10-0 και πέρασε ξανά μπροστά (31-26, 13′), οι Ιταλοί αντέδρασαν (42-46, 19′) και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-48 στο ημίχρονο (20′).

Μακάμπι και Αρμάνι έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο (29-27 επιμέρους), η μία έδινε… απαντήσεις στα καλάθια της άλλης και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση στο τέλος της περιόδου (75-75, 30′).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Μιλάνο πήρε ένα μικρό προβάδισμα (78-81, 34′), αλλά ο Ο’ Μπράιαντ ισοφάρισε ξανά πίσω από τα 6.75 (83-83, 35′). Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο, με τους Τάιους (2/2 βολές) και Ρέι (1/2 βολέ) να κάνουν το 94-92 και τον Μπρουκς να αστοχεί σε τρίποντο (40′).