ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠήρε την ματσάρα-θρίλερ η ΤΣΣΚΑ!

Πήρε την ματσάρα-θρίλερ η ΤΣΣΚΑ!

Αήττητη και απτόητη συνεχίζει την πορεία της στη φετινή Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε στις λεπτομέρειες, 91-90 της Ρεάλ και έκανε το 6-0, την ώρα που η βασίλισσα υποχώρησε στο 4-2.

Η βασίλισσα μπήκε «σεληνιασμένη» στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε υπέρ της διψήφια διαφορά, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο τα «κόζια» άλλαξαν και οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τα πάνω τους, φτάνοντας αυτοί σε μεγάλες διαφορές.

Από το 25’ κι έπειτα, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να πλησιάσουν, να μείνουν «όρθιοι» για τη νίκη, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές στο τέλος και δεν επέτρεψαν να… ξεγλιστρήσει από τα χέρια τους το ροζ φύλλο αγώνα.

Ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση από τον Ντε Κολό, ο οποίος σε μόλις 27’ σημείωσε 28 πόντους (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 9/9 βολές), κατέβασε 6 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ, 9 κερδισμένα φάουλ και 4 λάθη. Από κοντά και ο Τεόντοσιτς που είχε 15 πόντους αλλά με 1/7 τρίποντα, ενώ μέτρησε 6 ασίστ και ισάριθμα λάθη. Εξαιρετικός και αθόρυβος ο Κουρμπάνοφ με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, διψήφιος (10π.) αν και άστοχος (4/11 σουτ) ο Χάινς.

Από πλευράς Ρεάλ, που την προσεχή Τετάρτη (16/11) θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στην Ισπανία, 21 πόντους (με 3/11 τρίποντα βέβαια) και 7 ασίστ είχε ο Γιουλ, 13 ο Κάρολ, 11 ο Ματσιούλις και 10 ο Αγιόν, χάρη στον οποίο έμεινε ουσιαστικά «όρθια» η ομάδα του Λάσο στο νήμα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 49-38, 73-68, 91-90