ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠήρε… φόρα η Μπάμπεργκ!

Πήρε… φόρα η Μπάμπεργκ!

Οι Γερμανοί… ξανάρχονται! Τρίτωσε το… καλό για την Μπάμπεργκ, καθώς επικράτησε 75-69 μέσα στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 3-2 στην Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ο Ρούμπιτ με 15 πόντους, με τον Χίκμαν να είχε 12 και τον Ραντόσεβιτς 11 με 7 ριμπάουντ. Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το ματς με 3 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Ρότσεστι με 22 πόντους.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Μπάμπεργκ, καθώς όχι μόνο είχε το προβάδισμα, αλλά έφτασε στο +13 (9-22), περίπου 3:30’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα του Τρινκιέρι διατηρούσε τον έλεγχο και έτσι την έκλεισε στο +12 (18-30). Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Γερμανοί πήγαν στο +15 (18-33), με τους «ερυθρόλευκους» να αντιδρούν και να μειώνουν στο -6 (30-36). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (34-43).

Ίδια ήταν περίπου η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπάμπεργκ να διατηρείται μπροστά με διψήφια απόσταση (39-50). Στη συνέχεια, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε με τους Μπιέλιτσα και Ρότσεστι (50-54), όμως οι Γερμανοί δεν… πανικοβλήθηκαν και κρατήθηκαν στο +6 (53-59), μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο (55-63), με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν για άλλη μία φορά (67-69), στα 2:40’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «ξεκόλλησαν» (67-71), ενώ ο Ζήσης με δικό του σουτ στα 44’’ έβαλε την υπογραφή του (67-73) για τη νίκη της ομάδας του με το τελικό 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 34-43, 53-59, 69-75