ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠερίπατος και 5η σερί νίκη για την ΤΣΣΚΑ

Περίπατος και 5η σερί νίκη για την ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε εύκολο απόγευμα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Euroleague, αφού επικράτησε με 107-85 της Γκραν Κανάρια. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 18 πόντους και 8 ασίστ και ο Ουίλ Κλάιμπερν με 17, κορυφαίοι για τους νικητές, από 13 είχαν οι Τιλί και Έρικσον για την Γκραν Κανάρια.

Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να είναι ανταγωνιστή στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο μετά το αρχικό 2-7 στα πρώτα 90’’ του αγώνα, η ομάδα του Ιτούδη πήρε μπρος και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Από το 9-10, έκανε ένα σερί 9-0 για το πρώτο μεγάλο προβάδισμα με 18-10. Η ισπανική ομάδα μείωσε με τρίποντο του Τιλί σε 23-20, ωστόσο ένα σερί 6-0 της ΤΣΣΚΑ, την έφερε στο +9, με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το σερί με το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ, επεκτάθηκε ουσιαστικά στο 10-0, αφού στην εκκίνηση του β’ δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο +13, (33-20), με την ισπανική ομάδα να συγκρατεί τη διαφορά κοντά στο όριο της διψήφιας τιμής, όμως ένα ξέσπασμα του Πέτερς έφερε τη διαφορά στο 18’ στο +14’, 48-34, ενώ και στο φινάλε του ημιχρόνου, αυτή ήταν η τιμή της διαφοράς με το 56-42.

Από εκεί και μετά η ΤΣΣΚΑ άρχισε ν’ ανεβάζει τη διαφορά με τον Κλάιμπερν και τον Σέρχι να κάνουν εξαιρετική 3η περίοδο, και τον Χάντερ στο 28’ να φέρνει τη διαφορά στο +20 για τη ρωσική ομάδα με 77-57, ενώ ο Χάκετ την έστειλε και στους 22 με 81-59, για να κλείσει η 3η περίοδος με 83-64. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το ματς ήταν διαδικαστικό για να κλείσει στο 107-85.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 56-42, 83-64, 107-85