ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠερίπατος για Μπάρτσα στην Αγία Πετρούπολη

Περίπατος για Μπάρτσα στην Αγία Πετρούπολη

Πειστική εμφάνιση και ευρεία νίκη για την Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ζενίτ μέσα στην Αγία Πετρούπολη. Οι Καταλανοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Κάιλ Κούριτς που βομβάρδισε το καλάθι των Ρώσων με 24 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Μίροτιτς με 17. Η Μπάρτσα πήρε 49 πόντους από τον πάγκο της, ενώ στην τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 7-28 και στα τελευταία 4:52 ήταν 17-2.

Με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, με τον Βορόνοφ ιδιαίτερα παραγωγικό να δίνει προβάδισμα με τέσσερις στο 7’ για την ρωσική ομάδα (16-12) και τον ίδιο να φτάνει πολύ γρήγορα στους δέκα πόντους. Η Μπαρτσελόνα επανέρχεται για το 17-16 με ένα μικρό σερί 5-0. Η Ζενίτ θα κλείσει ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με έναν πόντο (20-19).

Η Μπαρτσελόνα θα πάει ένα πρώτο καλό προβάδισμα με ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 29-23 στο 14’, ενώ στο 17’ με δύο καλάθια από ισάριθμες ασίστ του Ντέιβις, έκανε το 30-36. Ο Κούριτς ήταν ζεστός στην β’ περίοδο και με τους δέκα πόντους που σημείωσε αυτό το διάστημα, βοήθησε πολύ στο να πάει η Μπάρτσα με προβάδισμα τριών πόντων στο ημίχρονο με 43-40.

Oι «μπλαουγκράνα» έμειναν χωρίς καλάθι στην εκκίνηση της 3ης περιόδου για 3:24, ωστόσο οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν αυτή την συγκυρία και απλά βρέθηκαν μπροστά με 44-43 στο 23’. Ένα πολύ κλειστό τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα ν’ αλλάζει μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όταν με ένα επιμέρους 9-3, η Μπαρτσελόνα έφτασε την διαφορά πάλι στο +5 με 59-54, για να κλείσει με 56-59 από δύο βολές του Αμπρομάιτις.

Με καλάθι του Ντέιβις και τρίποντο του Κούριτς η Μπάρτσα θα πάει την διαφορά στο +8 για πρώτη φορά με 56-64, ακριβώς οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Με καλάθι του Μίροτιτς στα 5:16 πριν το φινάλε, οι Καταλανοί θα αποκτήσουν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων, με το σκορ στο 59-70, γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος τους. Ο Μίροτιτς με 3:37 στο χρονόμετρο, βάζει την υπογραφή του με σουτ για τρεις πόντους για το 61-75, για ν’ ανεβάσει ο ίδιος την διαφορά ακόμα πιο ψηλά για το 61-77, με το σκορ να ξεφεύγει κι άλλο και να τελειώνει με διαφορά 24 πόντων, για το τελικό 63-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87.