ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Πάτησε» τη Ρεάλ και παραμένει στο… κόλπο η Βαλένθια!

«Πάτησε» τη Ρεάλ και παραμένει στο… κόλπο η Βαλένθια!

Τη ρεβάνς για τον προ ημερών αποκλεισμό στο Κύπελλο πήρε από τη Ρεάλ η Βαλένθια, η οποία τη νίκησε 89-78 και ανέβηκε στο 13-12, με αποτέλεσμα να παραμένει στο «κόλπο» της οκτάδας. Τρομερή εμφάνιση από τους παίκτες του Πονσαρνάου που έφτασαν ακόμη και στο +21 (73-52).

Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «νυχτερίδων» απέναντι στη «βασίλισσα» φέτος στην Ευρωλίγκα, μετά το 93-77 μέσα στη Μαδρίτη, στο ματς του πρώτου γύρου.

Από ‘κει και πέρα, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Λάσο, μετά τη συντριβή από την Μπασκόνια, ενώ ερχόταν και από τη βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα, στον τελικό του Κυπέλλου. Έτσι, η Ρεάλ υποχώρησε στο 15-10.

Πέντε παίκτες της Βαλένθια είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Βαν Ρόσομ να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π. και τον ακολουθεί ο Μαρίνκοβιτς με 14π.

Από τη Ρεάλ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρολ με 20 πόντους εκ των οποίων οι 15π. ήταν από το πρώτο δεκάλεπτο.

Εξαιρετική εκκίνηση στο παιχνίδι από τη Βαλένθια, η οποία προηγήθηκε 15-6 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, ξεκίνησε ένα κονσέρτο για… πολυβόλα με τον Κάρολ να είχε πάρει… φωτιά για τη «βασίλισσα», αλλά το ίδιο και ο Μαρίνκοβιτς από την άλλη, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +10 (29-19) και τον Ταβάρες να διαμορφώνει το 29-21 της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να είχε τον έλεγχο μέσα από την επίθεσή της και να φτάνει στο +14 (44-30), στο 15’. Η «βασίλισσα» εξακολουθούσε να ήταν άστοχη, με τους γηπεδούχους από την άλλη να συνεχίζουν το… βιολί τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά στο +20 (55-35).

Με καλύτερες άμυνες και ευστοχία από την περιφέρεια, η Ρεάλ μείωσε στο -11 (60-49), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βαλένθια πάτησε ξανά το… γκάζι με Βαν Ρόσομ και Κάλινιτς, με αποτέλεσμα να ξεφεύγει ξανά στο +20 (71-51) και τη μία βολή του Αλοθέν να διαμορφώσει το 71-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η «βασίλισσα» έβγαλε μία αντίδραση στην αρχή της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στο -14 (73-59), στο 33’. Ωστόσο και πάλι οι «νυχτερίδες» δεν πανικοβλήθηκαν, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έτσι διατηρούσαν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν «χτίσει», φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 55-35, 71-52, 89-78