ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠάτησε τη Χίμκι με σούπερ Τζέιμς και Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ!

Πάτησε τη Χίμκι με σούπερ Τζέιμς και Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ!

Σε… πάρτι μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Χίμκι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε άνετα 99-86 για το 3/3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Στους 28 πόντους σταμάτησε ο Τζέιμς, εκ των οποίων οι 18 από το πρώτο δεκάλεπτο (!), με τον Κλάιμπερν να είχε 21π.

Από την ομάδα του Κουρτινάιτις, που γνώρισε την πρώτη της ήττα, ξεχώρισαν οι Σβεντ και Μπούκερ με 25 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ ορεξάτη μπήκε στο ματς η ΤΣΣΚΑ, πηγαίνοντας με τον «ζεστό» Τζέιμς στο +10 (15-5). Ο Σβεντ προσπάθησε να τραβήξει επιθετικά τη Χίμκι, αλλά ο Αμερικανός συνέχισε το ίδιο «καυτός» (18π. μέχρι εκείνο το σημείο!) και έτσι η «ομάδα του στρατού» έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (29-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Κλάιμπερν να… τραβήξει την ομάδα του Ιτούδη και το +13 (41-28), στο 14’. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την ΤΣΣΚΑ με την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (54-44).

Με τους Σβεντ και Τίμα, η Χίμκι προσπάθησε να μείνει κοντά (59-52). Όμως, οι Κλάιμπερν και Τζέιμς ενεργοποιήθηκαν ξανά για την ΤΣΣΚΑ και έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +16 (71-55), στο 29’, παραμένοντας εκεί (76-60) μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί και ανταγωνιστικοί, αλλά η ΤΣΣΚΑ κρατούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 99-86.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 54-44, 76-60, 99-86