ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Πάρτι» του Ερυθρού Αστέρα με την Μακάμπι!

«Πάρτι» του Ερυθρού Αστέρα με την Μακάμπι!

Ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε την Μακάμπι στο Βελιγράδι (83-58) και την έπιασε στην κατάταξη της Euroleague στο 5-7! Οι Σέρβοι δεν άφησαν περιθώρια στην «ομάδα του λαού», που εξακολουθεί να παραπαίει, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο Βελιγράδι.

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Σιμόνοβιτς (14π.), ενώ ο Σίλι είχε 15π. για την Μακάμπι που δεν μπόρεσε να αντισταθεί μετά την πρώτη περίοδο!

Οσο καλά άρχισε η Μακάμπι, άλλο τόσο άσχημα συνέχισε. Μετά το 9-12 από τον Σίλι (6′) ακολούθησε σερί 10-0 των γηπεδούχων (19-12, 9′).

Το 25-20 του 14′ ήταν η μικρότερη διαφορά των δύο ομάδων, αφού ως το 16′ είχε γίνει για πρώτη φορά διψήφια (33-22) με τον Σιμόνοβιτς, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-24 χάρη σε επιμέρους 17-4 των Σέρβων!

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ξέφυγε ακόμα περισσότερο, με τη διαφορά να αγγίζει ακόμα και τους 30 πόντους (57-28, 25′)! Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +23 του Ερυθρού Αστέρα (65-42) κι έπεσε ελάχιστα στην τέταρτη περίοδο, με το τελικό 83-58 να σφραγίζει την επιβλητική νίκη των Σέρβων που βρίσκονται στο 5-7, όσο είναι και το ρεκόρ της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-24, 65-42, 83-58.