ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠαράδοση άνευ όρων για τον Παναθηναϊκό στη Βαρκελώνη

Παράδοση άνευ όρων για τον Παναθηναϊκό στη Βαρκελώνη

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε… άνευ όρων στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα, φεύγοντας με… σκυμμένο το κεφάλι από την Ισπανία μετά και την ήττα 86-60 που υπέστη στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Με εξαίρεση μερικά λεπτά στο τέλος της πρώτης και στα μέσα της δεύτερης περιόδου, χάρη κυρίως στις εκλάμψεις του Γιώργου Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν ποτέ να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «μπλαουγκράνα», πληρώνοντας παράλληλα τις απουσίες των Παπαέτρου-Νέντοβιτς, αλλά και τα πολλά λάθη (17, εκ των οποίων τα 13 στο ημίχρονο)…

Για τους Ισπανούς που έφτασαν στο 19-5 και παρέμειναν στην τρίτη θέση, ξεχώρισαν οι Χέιζ και Εξούμ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Μίροτιτς να προσθέτει 9 πόντους.

Για το «τριφύλλι» που είδε το ρεκόρ του να πέφτει στο 5-17 και σούταρε απόψε με το… τραγικό ποσοστό 8.3% πίσω από τα 6.75μ. (1/12τρ.), διασώθηκε μόνο ο Παπαγιάννης, Ο Έλληνας σέντερ πάλευε ουσιαστικά μόνος του με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Διψήφιος ήταν και ο Ντάριλ Μέικον (12 πόντοι), εκτελώντας πάντως με άσχημα ποσοστά (3/11 εντός πεδιάς).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Μέικον, Μποχωρίδη, Κασελάκη, Γουάιτ και Έβανς στην αρχική του πεντάδα. Χωρίς καθαρό μυαλό και με πολλά αβίαστα λάθη στο επιθετικό κομμάτι (7 στο πρώτο δεκάλεπτο) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 10-5, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ.
Οι οδηγίες και οι φωνές του Έλληνα κόουτς έπιασαν… τόπο, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει σε στοχευμένες επιθέσεις και με τον Παπαγιάννη να κάνει θραύση ψηλά, μείωσε σε 14-13 στο 8’. Με τρίποντο του Κούριτς διαμορφώθηκε το 17-15 της πρώτης περιόδου, με την καλή άμυνα της ελληνικής ομάδας να «κρύβει» τα κακώς κείμενα στην επίθεση.

Η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού όμως πήγε… περίπατο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ντάντε Εξούμ να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή για τους «μπλαουγκράνα» και με εννέα διαδοχικούς πόντους να στέλνει τη διαφορά στο +9 (26-17 στο 13’). Οι «πράσινοι» συνέχισαν τα εύκολα και αβίαστα λάθη στην επίθεση, φτάνοντας στο πρώτο ημίχρονο τα 13…
Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα βρήκε ακόμα ένα εκρηκτικό τρίλεπτο, στο οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 13-0, με δέκα πόντους του Χέιζ, εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +22 (42-21 στο 19′), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-25.

Με το πόδι πατημένο στο… γκάζι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων. Με ένα γρήγορο 9-2 στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στο +27 και στο double σκορ με 54-27.

Τα λάθη συνεχίστηκαν για τον Παναθηναϊκό, με το σκορ να παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα (58-32 στο 26′). Προς το τέλος της περιόδου, οι «πράσινοι» έβγαλαν σφυγμό και με ένα σερί 10-3 μάζεψαν λίγο τη διαφορά (61-42 στο 29′), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο -21 και το 63-42.

Το ματς είχε ήδη κριθεί, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση να κατεβάσουν «στροφές». Εκτελώντας πίσω από τα 6.75 μέτρα, η Μπαρτσελόνα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +28 (77-49 στο 35′). Μέικον και Σαντ-Ρος βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα μικρό σερί έριξαν τη διαφορά (79-58 στο 37′), με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την Μπαρτσελόνα νικήτρια με το εμφατικό 86-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-25, 63-42, 86-60.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έξουμ 12 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιτς 5 (1), Χέιζ 14 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (1), Κούριτς 5 (1), Γιοκουμπάιτις 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νάτζι 4, Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 12 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 7 (1), Καββαδάς 2, Κασελάκης 3, Γουάιτ 9 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς 2, Έβανς 2, Μαντζούκας 1, Σαντ-Ρος 4 (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)